Festival rodín potvrdí, že vzťah k folklóru sa dedí cez dve i tri generácie
Festival rodín, ktorý bude v sobotu 26. mája v Košiciach, chce vyzdvihnúť silu a význam rodín v tradičnej kultúre. V slovenských rodinách sa dodnes udržiava veľa starodávnych zvykov. Rodiny sú v mnohých prípadoch nositeľmi tradícií. Ich členovia prezentujú ľudové umenie, ukazujú ho svojim deťom, vnúčatám a vedú ich k láske ku krásnemu.
Folklórny Festival rodín, zameraný na prezentáciu tradičnej ľudovej kultúry, sa uskutoční od 10. do 18. hodiny v priestoroch Kasární Kulturpark na Kukučínovej 2 v Košiciach. Pripravuje ho Kultúrne centrum údolia Bodvy a Rudohoria (KCÚBaR). Cieľom je stretnutie folklórnych rodín, kolektívov a remeselníkov z územia Košického samosprávneho kraja a prezentácia hudobno-speváckych a tanečných programov súborov a skupín z regiónov Abov, Gemer, Spiš a Zemplín.
„Ponúkli sme priestor na prezentáciu jednotlivým rodinám, ktoré pôsobia v oblasti folklóru a zaoberajú sa tradičnou ľudovou kultúrou - hudbou, spevom, tancom, krojmi, remeslami. V mnohých folklórnych kolektívoch sa dedí vzťah k ľudovému umeniu cez dve i tri generácie. Videli sme už vystúpenia, kde na jednom pódiu stál dedo, otec, syn, matka s dcérami, manželské páry so svojimi deťmi. Chceli sme ukázať práve takéto väzby, pretože v nich vidíme prirodzené pokračovanie kedysi bežných životných kolobehov. Deti sledovali starších kamarátov, rodičov, starých rodičov, učili sa od nich, napodobňovali a neskôr sami pokračovali v rodinných či kalendárnych obyčajach. Dnes sa tento vývoj posunul napríklad do folklórnych kolektívov. Rodina je základ spoločnosti a nám by nemalo byť jedno, na akých princípoch sú tie základy postavené.,“ hovorí riaditeľ Kultúrneho centra údolia Bodvy a Rudohoria Michal Kupec.
V hudobno-tanečnom programe folklórnych kolektívov, jednotlivcov a rodinných zoskupení, ale aj v školách tanca sa vystriedajú ženská spevácka skupina Borcsái, citarová skupina Szölöfürt, detský súbor a rodina Furikovcov z Malého Horeša, folklórna skupina Beľanka, detský folklórny súbor Beľanček a rodina Drábikovcov z Košickej Belej, mužská spevácka skupina Bakšanske parobci z Kokšova Bakše, folklórna skupina Jadlovec a rodina Gajdošova z Margecian, folklórna skupina Hôra z Rejdovej, ľudová hudba Ondreja Hlaváča z Rožňavy, folklórna skupina Parchovianka a rodina Topoľovských z Parchovian, detský folklórny súbor Hanička a ľudová hudba Abovčaňe, Ján Vajda, Peter a Kristína Vajdovci, ľudová hudba Rada Kertisa a folklórny súbor Borievka z Košíc, folklórny súbor Svojina a rodina Koščova z Michaloviec, Mikuláš Szabó a Zsófia Kupecová. V galaprograme od 18,30 hod. vystúpi folklórny súbor VÁH z Liptovského Mikuláša a ženská spevácka skupina ČRIEPKY z Ružomberka.
Na jarmoku remesiel nájdu návštevníci výrobky ale aj ukážky práce šindliara, hrnčiara, kováča, drevorezbára, výrobu šperkov, bičov, plstených výrobkov, tkanie zápästkov, tkanie na krosnách, pletenie lana, výrobu píšťal, paličkových čipiek , výrobkov z kože, zdobenie perníkov a mnoho ďalších činností. Regionálni kuchári pripravia tradičné jedlá ako sú zameška, fliačky s kapustou, zašekana poľevka, gruľovnik, plnená kapusta, holubky, horešské plnené pečivo, medzevské špeciality, gemerské guľky a ďalšie pochúťky.
Sprievodným podujatím v budove Bravo bude aj krajská výstava neprofesionálnej výtvarnej tvorby Košická paleta, na ktorej vystavuje 70 autorov z celého Košického kraja. Návštevníci si môžu prezrieť viac ako sto diel. Medzi ocenenými je taktiež rodina Nehrebeczkých z Košíc, kde maľujú otec, mama aj syn. Na festivale budú pripravené aj ochutnávky tradičných jedál, školy ľudového tanca, tvorivé dielne a aktivity pre deti i dospelých. Hvezdári z Hvezdárne Michalovce pripravili pozorovanie Slnka a hry o vesmíre, hlavolamy pre deti, hvezdárske puzzle, či balancovník – planéty, ktoré treba trafiť guľôčkami.
Autor/zdroj:
Zsuzsanna Cehelská, KCUBAR
Zverejnil:
Ing. Peter Kupčík
Vytvorené:
24.05.2018 09:25
Upravené:
22.07.2021 16:36