Dni európskeho kultúrneho dedičstva 2018 v Košickom samosprávnom kraji

Hlavnou témou Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2018 je Zdieľané dedičstvo. Celoeurópsky stanovená nosná téma DEKD2018 Zdieľané dedičstvo upozorňuje, že kultúrne dedičstvo Európy je všade okolo nás: v našich mestá, architektúre, prírode a archeologických lokalitách. A to nielen v literatúre, umení či rôznych predmetoch, ale aj v remeselných zručnostiach, príbehoch, gastronómii, hudobnej tvorbe i vo filme. Kultúrne dedičstvo nás vo svojej rozmanitosti spája. Vďaka technológiám a internetu máme k nemu teraz lepší prístup než kedykoľvek predtým a môžeme si uvedomiť jeho lokálny, národný a súčasne aj spoločný európsky charakter a zdieľať ho.

Plagát Zdieľané dedičstvoKošický samosprávny kraj a zariadenia v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti pripravili tento rok v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva 36 podujatí, čo je nárast oproti minulému roku.

Vlajkovou loďou bude stála interaktívna expozícia pod názvom Klenotnica rodiny Štefana Dobóa, ktorú sprístupní Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove návštevníkom 21. Septembra 2018. Expozícia prezentuje šperky nájdené počas archeologického výskumu v rodinnej hrobke Štefana Dobóa, ktorá sa nachádza v kostole Povýšenia sv. Kríža v obci Ruská. Expozícia pozostáva z dvoch miestností. V jednej z nich bude návštevníkom priblížená osobnosť baróna Štefana Dobóa, kapitána Jágerského hradu, ktorý hrad ubránil pred Osmanmi počas obliehania v roku 1552. Druhá miestnosť slúži ako klenotnica s inštalovanými šperkami. Dodávateľom interaktívnej expozície je česká firma  AV MEDIA, a. s. a autorom expozície je Ivo Plass z rovnomennej firmy.

 

Autor/zdroj: Ing. Róbert Packaň
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 13.09.2018 16:00
Upravené: 22.07.2021 16:46

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Інформація на допомогу Україні Basic Information in Help of Ukraine