Aprílové premiéry v Divadle Thália a Romathane

Košické Divadlo Thália pripravilo v novom naštudovaní čiernu komédiu Krásavica z Leenane z pera britsko-írskeho autora Martina McDonagha. V premiére ju uvedie vo štvrtok 19. apríla. Divadlo Romathan pripravilo celovečernú inscenáciu Stratená láska (Našado kamiben), ktorej súčasťou je spev a tanec. Uvedie ju v piatok 20. apríla na Štefánikovej 4.

Krásavica z Leenane

Komorná divadelná dráma sa odohráva na írskom vidieku. Ide o prvotinu a dosiaľ najúspešnejšiu hru známeho autora, za ktorú dostal aj Cenu londýnskych kritikov. Thália ju prvýkrát uviedla v roku 2010, po rokoch po nej opäť siahla v úplne novej koncepcii. S mimoriadnym tvorivým tímom ju tak znovu zaradila do repertoáru. V poradí ide o piatu a poslednú premiéru divadla v tejto sezóne. 

Inscenáciu naštudovali pod vedením maďarského režiséra Lászlóa Bérczesa, v postavách sa predstavia hosťujúci herci József Szarvas, Anikó Vargová a István Habodász, štvrtým je domáci Erik Ollé. Zaujímavosťou je, že herec maďarského národného divadla József Szarvas hrá rolu starej ženy Meg. Podľa režiséra to vyplynulo akosi samozrejme so zámerom vystihnúť zložitosť danej postavy. Režisér označil Szarvasa za dobráka od kosti, pričom hrá ženu, ktorá vie byť zlou, krutou a zákernou, čo je ďalší zaujímavý kontrast. „Možno sa diváci budú smiať na tom, že muž hrá ženu, ale dúfam, že sa skôr sústredia na pohnútky a motiváciu, ktoré vedú túto postavu," povedal režisér. 

Podľa dramaturga divadla Miklósa Forgácsa režisér Bérczes robí zväčša komorné predstavenia, pričom študuje veľmi hĺbkovo ľudskú dušu. „Sústreďuje sa na úplne intímne detaily človečenstva a táto hra na to veľmi dobre slúži, pretože tu až v laboratórnych podmienkach žijú ľudia, ktorí sa navzájom týrajú a ničia, ale v podstate bez toho druhého nemôžu žiť. Takže je to taká klasická dramatická napätá situácia," uviedol Miklós Forgács. Priestor, kde sa hra odohráva, pritom v našich podmienkach môže pripomínať prostredie menšiny alebo na periférii, čím je tiež zaujímavá. „V podstate je to celé o tom, nakoľko môžeme prežiť vlastné túžby v podmienkach, ktoré sa nevytvorili na to, aby sme sa realizovali a dokázali prekročiť vlastný tieň," dodal Forgács.

Autor Martin McDonagh je známy aj ako filmový režisér a scenárista, jeho najnovšia filmová dráma Tri bilbordy kúsok za Ebbingom získala početné britské a medzinárodné ocenenia. Predstavenie hry v Divadle Thália je v maďarčine a pre slovenských divákov s titulkami a simultánnym tlmočením do slúchadiel.

Stratená láska

Košické divadlo Romathan pripravilo pre divákov celovečernú inscenáciu s názvom Stratená láska (Našado kamiben), ktorej súčasťou je spev a tanec. V poradí svoju 74. premiéru divadlo uvedie v piatok 20. apríla v domácej sále na Štefánikovej 4.

„Je to celovečerná hra z prostredia 19. storočia z dnešného Rumunska. Je o láske, vzťahoch a živote v tom období, ako aj o symbióze a spolunažívaní miestneho grófstva a rómskeho obyvateľstva, ktoré žilo tradičným kočovným životom," priblížil riaditeľ divadla Karol Adam. Zámerne sa pritom podľa neho vybrala oblasť Rumunska, kde žije veľa Rómov, pričom ich zvyky sú podobné u všetkých Rómov, niektoré sa stále zachovávajú a tvoria súčasť rómskej identity. „Je tam veľa tanca a spevu, čo je Rómom veľmi blízke, nechceme to nazývať muzikál, ale dá sa to tak chápať," dodal. 

Autorkou a režisérkou hry je členka divadla Žaneta Štipáková. Pri jej písaní sa inšpirovala aj romantickou literatúrou a filmami. „Je to o láske, porozumení a spájaní ľudí, čo je aktuálne aj v dnešnej dobe," povedala. 

V inscenácii sa prelína slovenčina a rómčina. Rodnou rečou hovoria rómske postavy zvyčajne v dialógoch medzi sebou v rómskej osade. „Myslím, že aj tí, čo nerozumejú jazyk, pochopia dej a zo situácie budú vedieť, o čo ide," doplnila autorka. V hlavných úlohách sa predstavia Nikolaj Gábor, Roman Godla, Patrícia Šusterová a Timea Žigová. 

 

Autor/zdroj: Tlačová agentúra SR
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 19.04.2018 13:30
Upravené: 21.07.2021 16:29

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Інформація на допомогу Україні Basic Information in Help of Ukraine