V bábkovom divadle uvedú príbeh o Lišiakovi a Lišiačikovi

Bábkové divadlo v Košiciach v piatok 10. februára 2017 uvedie už svoju 202. premiéru. Tentokrát divadlo siahlo po diele z pera poľskej autorky Marty Guśniowskej v preklade Juraja Andričíka a v réžii Jaceka Malikowského. Divadelná hra Lišiak a Lišiačik priblíži prostredníctvom malého a neposedného Lišiačika detskému divákovi ako prebieha život v lese i mimo neho.

Ide o veselý príbeh o posledných veciach, preteplený humorom. Príbeh o lese, kde žijú dvaja lišiaci - Starý Lišiak a Lišiačik. Život im plynie v rozhovoroch, skrývaní sa pred zlým Pytliakom a - v prípade Lišiačika - v bezstarostných hrách. Ale len dovtedy, kým sa nestane nešťastie - Starý Lišiak je smrteľne postrelený... Je to teda rozprávka o živote, smrti, priateľstve a láske, plná nežného humoru, ale aj o tom, že všetko má svoj čas.

"Je to inscenácia, ktorá je možno náročnejšia. Myslím si, že dramaturgia divadla by mala obsahovať inscenácie, ktoré sú možno založené na kopancoch, nejakých upchaniach a sú zaujímavé pre maličké deti, ale, samozrejme, mali by mať aj výchovný charakter. Táto inscenácia je takou, ktorá trocha núti detského diváka zamyslieť sa nad tým, o čom je život cez to, ako sa Lišiačik pripravuje na život," uviedol pre TASR riaditeľ Bábkového divadla Pavol Hrehorčák.

Podľa umeleckého šéfa a dramaturga Bábkového divadla Ivana Sogela chcú v hre ukázať kolobeh života, zrodenia a zániku. "Starý človek umiera a mladý sa rodí. Je to pre nás mimoriadne vážna a zaujímavá téma, ktorá bola doteraz možno aj obchádzaná v bábkových divadlách, pretože ľudia väčšinou vnímajú, že pre deti by to mali byť hry možno nenáročné. Práve my hráme o smrti, pretože si myslím, že deti by už odmalička mali vedieť, že súčasťou života je aj smrť. V tejto našej inscenácii uvidia, že smrť nie je nič hrozné, je súčasťou života, že človek môže kedykoľvek odísť a život ide ďalej," priblížil Sogel.

Inscenácia Lišiak a Lišiačik je v poradí treťou hrou Marty Guśniowskej, ktorú Bábkové divadlo v Košiciach uvádza. V repertoári divadla nájdete jej hru O bračekoch, sestričkách svätého Františka a príbeh O rytierovi bez koňa.

Bábkové divadlo v Košiciach – kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja je jediné profesionálne divadlo svojho druhu na východnom Slovensku. Funguje od roku 1959 a od svojho vzniku má na konte 202 premiér.

 

Autor/zdroj: Ladislava Juhászová/BDK a TASR
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 07.02.2017 13:30
Upravené: 07.07.2021 10:04

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Інформація на допомогу Україні Basic Information in Help of Ukraine