Deň otvorených dverí v Gemerskej knižnici P.Dobšinského

V Gemerskej knižnici Pavla Dobšinského v Rožňave, kultúrnom zariadení Košického samosprávneho kraja, v piatok 3. marca 2017 otvoria dvere dokorán. Na Dni otvorených dverí sa môžete zoznámiť s činnosťou jednotlivých úsekov i „Top knihami“. V tento deň sa budú odpúšťať pokuty za podmienky, že vrátite všetko, čo ste si v minulosti z knižnice požičali.

Vynález kníhtlače Johannesom Gutenbergom veľmi zmenil celú históriu knihy. Dovtedy veľmi pomalé prepisovanie kníh stratilo zrazu opodstatnenie. Tlačené knihy sa stávajú dostupnejšie a žiadanejšie. Kniha, ktorej podobu a funkciu dnes poznáme z knižníc alebo pultov kníhkupectiev, prechádzala dlhým vývojom, ktorý prebiehal celým radom generácii a storočí. Možno ste sa neraz zamýšľali nad tým, akú cestu „prejdú“ knihy, ktoré sa nakúpia do knižnice, kým sa dostanú do rúk čitateľovi. O tom, čo všetko je potrebné urobiť, Vám prezradia na úseku doplňovania - „Kúpili sme knihy...?“

„Marec je mesiac knihy už od roku 1955, kedy ho vyhlásili na počesť Mateja Hrebendu. Cieľ bol jednoduchý – podpora trvalého záujmu o knihy a čítanie. A o to sa snažíme aj my pri tých najmenších, na úseku pre deti a mládež“ povedala pracovníčka Darina Nogeová. V piatok sa môžu návštevníci bližšie zoznámiť aj s bábkovým divadielkom - „Zahraj si bábkové divadielko“. V dnešnej dobe sa mnohí mladí rozhodnú ísť študovať na vysoké školy. To, ako si zjednodušiť konzultácie a svoje požiadavky zrealizovať rýchlejšie Vám priblížia a vysvetlia na úseku náučnej literatúry. „Citovanie a parafrázovanie pod čiarou“ - informácie nielen pre vysokoškolákov, ale i množstvo iných zaujímavých tém na spestrenie voľného času Vám odporučia pracovníčky tohto úseku. Dozviete sa aj „Zaujímavosti študovne“.

Poznáte niekoho, kto má problém so zrakom a je vášnivý čitateľ kníh? Aj na toto sme v našej knižnici našli riešenie. Úsek beletrie už niekoľko rokov spolupracuje s knižnicou pre nevidiacich v Levoči - „Dá sa čítať ušami?“ - zvukové knihy pre zdravotne znevýhodnených. Nielen hovorené slovo, ale aj hudba nás sprevádza po celý život. Dobrá nálada, zlá nálada alebo len tak, ako kulisa - „Keď končia slová, začína hudba“. Zoznámte sa s úsekom umenia a hudby. „Pohľad do regionálnej literatúry“ - publikácie vydané o regióne i publikácie, ktoré vydali regionálni autori. Literatúra, ktorá sa zhromažďuje na jednom mieste, požičiava sa len výnimočne, ak je z daného titulu viac kusov. Väčšinou sa študuje v knižnici. Ak ste pracovne a časovo veľmi vyťažení, resp. vám vôbec počas celého týždňa nezvýši čas, aby ste nás navštívili v hlavnej budove v meste na Lipovej ul., máte možnosť navštíviť našu pobočku na sídlisku Juh, ktorá je otvorená tri dni v týždni. „Čo ponúka knižnica na sídlisku Juh?“ Zastavte sa v piatok na DOD od 13:00-17:00 hod. v budove na ul. Jovická 66.

Viac informácií nájdete tu. 

Autor/zdroj: Tatiana Bachňáková, Gemerská knižnica P.Dobšinského
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 01.03.2017 13:30
Upravené: 07.07.2021 11:35

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Інформація на допомогу Україні Basic Information in Help of Ukraine