Markušovce v dvoch nových knižkách

Stretnutie z cyklu Dvorné dialógy, ktoré organizuje každý mesiac Múzeum Spiša a Galéria umelcov Spiša, sa v stredu 24. februára nieslo v duchu prezentácie nových kníh o obci Markušovce.

Podujatie sa v poslednom období realizuje v priestoroch Galérie umelcov Spiša, nakoľko budova Provinčného domu, teda sídla múzea, sa rekonštruuje. Dvorné dialógy sú cyklickým podujatím, ktoré sa organizuje už od roku 2013.

„Toto podujatie sa stalo neformálnou platformou poznávania rôznych osobností spoločenského života. Venujeme sa zaujímavým hosťom, ale aj výstavám, vedecko-výskumnej činnosti pracovníkov múzea a ich publikačnej činnosti," uviedla vedúca dokumentačno-propagačného oddelenia Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi Táňa Stašiková.

Počas februárového podujatia predstavili dve publikácie, ktoré sú venované obci Markušovce. „Prvou je kniha Markušovce – starobylé centrum veľkého domínia a jeho autorom je historik Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi Miroslav Števík," povedala Táňa Stašiková. Publikácia prehľadne predstavuje vývin panstva Máriássyovcov od 13. storočia do prelomu 17. a 18. storočia. Jej záverečná časť sa venuje počiatkom najvýznamnejších pamiatok Markušoviec.

Druhou predstavenou knihou je publikácia Kaštieľ v Markušovciach, ktorú vytvoril kolektív autorov na čele s riaditeľkou Múzea Spiša Zuzanou Krempaskou. „Ponúka informácie o zbierkovom fonde dejín umenia, o kultúrnych aktivitách realizovaných v múzeu, či o prírodných pamiatkach Markušoviec," doplnila zamestnankyňa múzea.

 

Autor/zdroj: TASR
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 25.02.2016 09:00
Upravené: 28.06.2021 10:44

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001