Maľby Rastislava Podobu

Od stredy 4. mája si môžu priaznivci mladého maliara pozrieť jeho diela vo Východoslovenskej galérii. Otvorenie výstavy je o 18,00 hodine.

"Maľby Rastislava Podobu (1975) sú už vyše jedno desaťročie dôležitou kapitolou súčasnej slovenskej maľby. Patrí k tým niekoľkým, ktorí jej aktuálnosť nevidia prispôsobením sa reči digitálnych médií, ale skôr naopak. Hľadajú vo vlastnej osobitosti maľby snažiac sa ju pestovať ako jedinečnú a nenapodobiteľnú kvalitu,“ charakterizuje prácu Podobu kurátorka výstavy Beata Jablonská

Rastislav Podoba sa navyše venuje krajinomaľbe, ktorú moderné dejiny umenia 20. storočia považujú za vyčerpaný žáner, takže úloha obhajcu je o to viac sledovaná. To, že sa mu to darí hovorí aj skutočnosť, že sa svojej téme venuje sústredene a kontinuálne od skončenia vysokoškolského štúdia, čo bolo v roku 2002. Je pre neho nielen mentálnym a emotívnym priestorom, v ktorom overuje spomínanú opodstatnenosť maľby v dnešnom svete umenia, ale je aj potrebným seizmografom jeho myslenia, kumštu, citu a emócií. Zároveň mu tento donedávna zabudnutý priestor, poskytol jedinečnú príležitosť nájsť svoj vlastný autorský výraz, ktorý je postavený na maliarskom rukopise, rozpínajúcim sa od výraznej stopy štetca a farebnej pasty po jeho vytratenie sa v čistote bieleho plátna. Podobova maliarska jedinečnosť je v jeho schopnosti improvizácie, postavenej na umeleckom intelekte, znalosti zručností, zakaždým slúžiace voľnosti, stráženej iba témou, motívom, alebo príbehom obrazu. Takto zbližuje krajinu s maľbou, nielen v zmysle jej napodobovania, ale uchopením toho čo je za obrazom videného, teda podstaty a jej transcendencie.

„Rastislav Podoba sa doteraz samostatnou výstavou na východe Slovenska nikdy nepredstavil, takže výstava vo Východoslovenskej galérii je jeho prvou. Bude pozostávať z výberu malieb z posledného obdobia, predstavených v niekoľkých zásadných maliarskych cykloch ako sú Encyklopédia, Chudobný kraj, Pozorovanie, a iné. Sú dôkazom toho, že stopa krajiny sa môže stať stopou maľby a pritom byť každá sama sebou a zároveň strácať sa jedna v druhej,“ dodáva Jablonská.

Autor/zdroj: Východoslovenská galéria
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 02.05.2016 09:30
Upravené: 28.06.2021 11:42

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Інформація на допомогу Україні Basic Information in Help of Ukraine