Krása myslavskej výšivky v knižnici

Tradičnej ľudovej kultúre je venovaná výstava vo Verejnej knižnici Jána Bocatia. Otvorenie výstavy „Krása myslavskej výšivky“ sa uskutoční vo štvrtok 9. júna o 16,30 hod. v Centrálnej požičovni knižnice na Hviezdoslavovej 5 v Košiciach. Výstavou knižnica podporuje Folklórny festival Cassovia folkfest 2016.

Výstava „Krása myslavskej výšivky“ dokumentuje ornamentálnu bohatosť a jedinečnosť regionálnej výšivky, ktorá je dôkazom nielen bohatej fantázie žien z Myslavy, ale aj ukážkou ich zručnosti. Mnohé z nich vyšívali vzory bez predlohy, vymýšľali si ich a kombinovali do celých zostáv. Vystavené práce na tejto výstave sú replikami pôvodných ornamentov z odevov a bytových doplnkov, ktoré už niekoľko desaťročí zbiera pani Marta Kölbelová a s veľkou vášňou ich opravuje a opatruje. Na túto výstavu nám zapožičala slávnostný ženský odev a miniaturizovaný odev na bábike, ktorý vlastnoručne zhotovila.

Prezentovaná vyšívacia technika sa odborne nazýva hladkovanie. V minulosti sa vyšívalo na domáce tkané plátno, dnes je tento materiál možné nahradiť bavlnenou textíliou s pravidelným útkom (Perlička, Hubert). Typické farby pre myslavskú výšivku sú biela, čierna, tmavomodrá a tmavobordová.

Výstava je ukážkou, ako je možné tradičnú vyšívaciu techniku a vzory využiť v súčasnosti aj pri dekorácii bytového textilu a dať tak interiéru jedinečnosť. Odevy zdobené touto výšivkou sú práce venované nielen najbližším, ale aj folkloristom, ktorí takto vyzdobený odev prezentujú s veľkým rešpektom a obdivom. Takto interpretujú zachovaný tradičný tanečný, hudobný a piesňový materiál regiónu.

Vystavené práce sú výsledkom účasti ich autoriek na Kurze abovskej výšivky, ktorý realizovalo Regionálne centrum remesiel Ústredia ľudovej umeleckej výroby v rokoch 2014 a 2015. Viaceré účastníčky pokračujú vo vyšívaní aj po ukončení kurzu a vytvárajú ďalšie práce. Autorkami vystavených prác sú Ing. Monika Ripcsu, Ivana Vágásiová, Andrea de Oliveira, Zuzana Železníková, Katarína Mikitová, Regina Ničová a Renáta Palenčárová.

Pre záujemcov pripravujú v knižnici workshop „Myslavský ornament“ ako sprievodné podujatie k výstave, na ktorom si môžu vyšiť odevný doplnok, náramok alebo náhrdelník s myslavským motívom. Workshop sa uskutoční v Centrálnej požičovni VKJB na Hviezdoslavovej 5 na budúci štvrtok 16. júna o 17:00 hod.

Výstavu, ktorá vo Verejnej knižnici Jána Bocatia potrvá do 11. júla, podporila spoločnosť C&A mode, s.r.o., prevádzka OC Optima Košice.

 

 

 

Autor/zdroj: Verejná knižnica Jána Bocatia
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 08.06.2016 15:00
Upravené: 28.06.2021 12:02

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001