Cestujúce bábky sa "rozcestovali" po Košickom kraji

Bábkové divadlo v Košiciach spolu s realizačným tímom a pracovníkmi RTVS začalo s natáčaním troch televíznych bábkových inscenácii. Tie vznikajú v rámci cezhraničného projektu „Cestujúce bábky“, ktorý je financovaný z Nórskeho finančného mechanizmu a Štátneho rozpočtu SR. Od nedele 11. septembra 2016 pod vedením režiséra Jána Sabola natáčajú na rôznych miestach v Košickom kraji. Hlavným kameramanom projektu je Ivan Finta a dramaturgom Peter Himič.

Inscenácia „Tri sestry“ rozpráva príbeh o nešťastnom vojvodovi, ktorého ťaží tajomstvo. Kedysi zradil svojho najlepšieho priateľa, ktorého syn záhadne zmizol. Minulosť prešla, ale prítomnosť ju dobieha. Vojvoda chce vydať svoje dcéry. Najstaršie majú pytačov. Ich pýcha je však väčšia ako láska ženíchov. Najmladšia, Boženka, je ich obeťou. Uvrhnutá do studne, putujúc tajnými vínnymi pivnicami, dostáva sa do tajnej komnaty, v ktorej býva niekto bohatý. Boženka zisťuje, že dotyčným „fantómom opery“ je potulný herec, ktorý hosťuje na ich zámku. A nie je to obyčajný herec...

Povesť z Medzeva s názvom „Nevesta pre draka“ rozpráva o kováčovi jedného z medzevských hámrov, ktorému sa v noci strácajú pracovné nástroje. Nevie si to vysvetliť a obviní svojho tovariša. Tovariš sa chce z obvinenia očistiť, a preto v noci ukrytý striehne na zlodeja. Tretiu noc pristihne podzemných škriatkov slúžiacich drakovi, ako odnášajú kladivo, pomocou ktorého chcú vykovať svojmu pánovi svadobné prstene. Drak žijúci v podzemí sa chystá na svadbu. Zhodou okolností je za nevestu lósom vybratá kováčova dcéra Zuzka. Tovariš má ďalší dôvod, aby sa do hry vložil. Od ženícha poslednej drakovej nevesty vyzvie, ako draka premôcť a na jeho radu nechá prihotoviť nevestu zo slamy. S majstrom kováčom ju postavia pred vchod do dračej jaskyne a čakajú, ako svadba s falošnou nevestou dopadne!

Príbeh „Ako vznikli Karpaty“ priblíži život majstra kamenára a jeho učňa Karpa, syna miestnej vdovy. Po istom čase, ako každý učeň, musí Karpo odísť na vandrovku, priučiť sa remeslu. Karpo putuje krajinou a hľadá kameň, ktorý v sebe skrýva mágiu lásky, kúzla, šťastia a moci. Pýta sa na takýto kameň no nik o ňom nepočul. V jednej dedine sa dozvedá, že existuje jaskyňa, v ktorej sa taký kameň nachádza. Ale roky už tam nikto nebol, lebo sa hovorí, že tam žije obor, ktorý každý zázračný kameň premenil na skalu. Kto tam vošiel, ten sa už nevrátil. Karpo sa podujme jaskyňu nájsť, k otvoru ho dovedie miestny pastier. Vstupuje spolu s ním, ale je to v podstate bojko. Utečie. Karpo stretáva obra, skamenených ľudí a zvieratá. Vyjaví dôvod svojej cesty. Obor – Silun súhlasí, že mu kameň dá, ale dá mu aj podmienky, ktoré musí splniť. Zistí, že je kamenár, tak mu dá úlohu vyrobiť najkrajšiu korunu na svete. Začína robiť, každým úderom počuť vzlyk, ktorý sa na korune premení na slzy, ktoré sa zmenia na drahokamy, konkrétne na opály. Sú to slzy uväznenej dievčiny...

Televízne bábkové inscenácie sú súčasťou desaťdielneho cyklu „Príbehy spod Karpát“. Spoločný slovensko-ukrajinský projekt bábkových divadiel a ich partnerov Cestujúce bábky má priniesť desať televíznych bábkových inscenácií, spoločné predstavenia a dokumenty o zaujímavých lokalitách oboch krajín. Cieľom projektu je zlepšiť informovanosť o prihraničných regiónoch Ukrajiny a Slovenska a prezentovať spoločné kultúrne dedičstvo.

 

 

 

 

Autor/zdroj: Ladislava Juhászová
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 12.09.2016 10:00
Upravené: 28.06.2021 13:00

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001