Československé filmové plagáty v knižnici

Zberateľ filmových plagátov Peter Benedikty a Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, Vás pozývajú do Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave na výstavu „Československé filmové plagáty“.

Plagát je verejné oznámenie určené na upútanie pozornosti a propagáciu. Najväčší vývoj bol zaznamenaný v 19. storočí. Návrhom filmových plagátov sa od začiatku 60. rokov venovali významní maliari a grafici, ako napríklad Jiří Balcar, Zdeněk Ziegler, Milan Grygar, Karel Teissig, Karel Saudek, Albín Brunovský. Výtvarníci občas mali k dispozícii len zopár fotografií z filmu, inokedy poznali iba jeho názov. Málokedy samotný film aj videli. Základom bola takzvaná titulková listina – zoznam textu, ktorý musí plagát obsahovať. Československý filmový plagát sa stal legendou v celoeurópskom meradle.

Výstavu, ktorá je k dispozícii pre širokú verejnosť v priestoroch knižnice, poskytol náruživý zberateľ Peter Benedikty. „K zbieraniu plagátov som sa dostal vďaka tomu, že už od detstva sa zaujímam o filmy a hercov, ale aj o premietaciu techniku. Dostával som sa k nim cez rôznych kamarátov, ktorí mali známosti v kinách alebo mali otcov, ktorí filmy premietali. Iné som zachránil tesne pred vyhodením, neskôr som ich zháňal aj v internetových bazároch“, povedal zberateľ Peter Benedikty a dodal: „Oproti dnešným hollywoodskym plagátom pôsobia československé plagáty vyvážene, čisto a výtvarne.“

Výstava je sprístupnená počas výpožičných hodín knižnice do konca februára.

Autor/zdroj: Archív KSK
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 19.01.2016 11:00
Upravené: 28.06.2021 09:59

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Інформація на допомогу Україні Basic Information in Help of Ukraine