Etnologička Katarína Nádaská v trebišovskej knižnici

Slovensko je veľmi pekná krajina, ktorá je geograficky bohato členená, dejinami poznačená a tak na každom jej kúsku sa nachádzajú iné zvyky a iné tradície, aj keď niektoré sú zvláštne a ich význam je hrôzostrašný. Naša najznámejšia etnologička Katarína Nádaská, pozná veľmi dobre všetky slovenské zvyky a tradície. Jej bohaté skúsenosti a vedomosti, ktorými sa nezaprie, keď rozpráva v televízií či rozhlase, poznáme azda všetci. Dalo by sa povedať, že má odpovede na všetky otázky a slovenskú minulosť, ľudovú kultúru, tradície a zvyky má v malíčku.

plagát akcieO kolobehu života od narodenia až po smrť bude táto výnimočná žena Katarína Nádaská rozprávať v  Zemplínskej knižnici v Trebišove vo štvrtok  31. mája 2018 o 16:30 h.

Dr. Katarína Nádaská, PhD. vyštudovala etnológiu, históriu a religionistiku na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. V súčasnosti pracuje v samospráve, kde sa venuje historickému poradenstvu pre oblasť masmédií a filmu. Je autorkou 90 vedeckých štúdií, vyše 100 popularizačných článkov a  spoluautorkou 8 regionálnych monografií a série 12 etnologických filmových dokumentov o osobnostiach slovenskej etnológie.

Venuje sa popularizácii vedy, najmä histórii každodennosti, tradícií a zvykov v slovenskej ľudovej kultúre. Odborne sa venuje náboženskej etnológii, etnomedicíne, ľudovej mágii, výročným zvykom, vizuálnej antropológii, muzeológii a kultúrnemu dedičstvu, dejinám kresťanstva na území Slovenska, judaizmu, regionálnym dejinám, praktickým kurátorským vedomostiam a zručnostiam v  múzejníctve.

"Okrem trpezlivého štúdia v archívoch a knižniciach je práca v teréne pre mňa najúžasnejšia. Ideálne je, keď sa s určitým časovým odstupom vraciam na rovnaké miesta. Pri výskume ľudovej mágie som sa snažila niekoľko mesiacov, ba až rokov žiť s domácimi, aby si na mňa zvykli a nebrali ma ako cudzí element. Pokiaľ chcem mať hodnotné výsledky, musím sa pohybovať v teréne čo najdlhšie. Nie vždy sa to podarí, ale vždy je dôležitá úcta k ľuďom, s ktorými sa rozprávam.“

Autor/zdroj: Ing. Janka Vargová
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 24.05.2018 13:00
Upravené: 22.07.2021 16:37

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Інформація на допомогу Україні Basic Information in Help of Ukraine