Budúcnosť knižníc v regióne nie je len o peniazoch
V Košickom kraji medziročne klesá počet knižníc na úrovni miest a obcí, mnohé z nich v rámci rozvoja skôr stagnujú. V porovnaní s rokom 2014, kedy ich bolo 194 sa ich počet znížil v roku 2024 o 23 % na 149. Sieť verejných knižníc dotvárajú knižnice zriadené župou a tie plnia funkciu metodických centier, ale aj vyvíjajú rôzne podporné iniciatívy.
Zo 149 verejných knižníc v kraji je 5 regionálnych v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja a 144 spadá pod správu miest a obcí. Z počtu 144 riadne funguje len 94, zvyšné knižnice poskytujú svoje služby pre čitateľov len vo veľmi obmedzenom rozsahu. Regionálne knižnice zriaďované Košickým samosprávnym krajom v mnohom nahrádzajú služby obecných a mestských knižníc, pričom najviac je ich v okrese Košice a Košice - okolie, najmenej v okrese Michalovce. Angažovanosť a zabezpečovanie služieb regionálnymi knižnicami zriaďovaných krajom je čoraz vyššia a priamo úmerná klesajúcemu počtu knižníc miest a obcí. „Knižnice zriaďované župou poskytujú celý rad metodickej podpory a realizujú vzdelávacie aktivity pre mnohé obecné knižnice. Len za posledné dva roky to bolo 60 metodických návštev, zároveň absolvovali množstvo online a telefonických konzultácií. Našim cieľom je, aby knižnice neboli len miestom na vypožičiavanie kníh, ale aj centrami vzdelávania a inovácií pre všetky generácie, “, uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Medzi príklady dobrej praxe sa radí iniciatíva Knižnice v Spišskej Novej Vsi "Cestujúca knižnica", v rámci nej obecné knižnice dostávajú na určité obdobie kolekciu 50 kníh. V Košiciach zas Verejná knižnica Jána Bocatia spolupracuje s IDS Východ na dopĺňaní knižného autobusu na autobusovej stanici a podporuje detskú onkológiu pravidelnými čítaniami a darmi kníh. Obecné knižnice v okrese Rožňava si prilepšili vďaka Gemerskej knižnici Pavla Dobšinského v Rožňave, ktorá im darovala vyradené policové regály. Spomenuté aktivity majú cieľ zabrániť degradácii knižníc, ktoré kedysi tvorili dôležité body komunitného života.
Na území Košického kraja majú verejné knižnice vyše 45 000 čitateľov, čo predstavuje 5,87 % obyvateľov kraja. Celkovo na Slovensku je približne 6,72 % obyvateľov registrovaných čitateľov knižníc (údaj z roku 2023). Najväčšie percento registrovaných čitateľov k počtu obyvateľov je v okrese Košice, najmenej v okresoch Spišská Nová Ves a Gelnica. V kraji sa vo verejných knižniciach nachádza vyše 1,2 milióna knižných jednotiek – z tohto počtu je takmer polovica vo fondoch župných knižníc. Nachádza sa v nich vyše 545 000 knižných jednotiek, čo je objem, ktorý by s prehľadom naplnil 23 autobusov.
S cieľom sprístupniť a tak trochu aj nahradiť absentujúce aktivity obecných a mestských knižníc zorganizovali regionálne knižnice v pôsobnosti kraja vlani viac ako 2 000 podujatí s celkovou návštevnosťou takmer 400 000 ľudí. Záujem návštevníkov je preto jedným zo zásadných dôvodov modernizácie knižníc a rozširovania ich funkcií. Preto krajské knižnice zavádzajú elektronické čitateľské preukazy, automatizované systémy výpožičiek, SmartLaby s 3D tlačou a programovaním, ako aj rozširovanie ponuky e-kníh.
Počet registrovaných čitateľov v regionálnych knižniciach v roku 2024 dosiahol takmer 25 000, z tohto počtu je až 65 % čitateľov obyvateľmi miest, v ktorých regionálne knižnice sídlia a pôsobia - ostávajú tak dôležitým pilierom kultúry a vzdelávania v Košickom kraji.
Autor/zdroj:
Archív KSK
Zverejnil:
Mgr. Jana Jánošíková
Vytvorené:
27.03.2025 11:46
Upravené:
27.03.2025 11:47