Bábkové divadlo uvedie v premiére pikantné príbehy z Dekameronu

Satirické spracovanie troch pikantných príbehov zo slávneho Dekameronu od majstra renesančnej literatúry Giovanniho Boccaccia ponúka v prvom predstavení v aktuálnej sezóne košické Bábkové divadlo (BD). Pod názvom Karneval na popravisku v piatok 27. septembra odpremiéruje hru českého autora Karla Brožeka.

Inscenácia je určená pre dospelých a mládež od 15 rokov a je ďalším krokom súboru smerom k staršiemu divákovi. „Lákadlom je nielen samotný zdroj inšpirácie inscenátora, ale aj zaujímavé spojenie Boccaccia s mravoučnými básňami ďalšieho renesančného autora - Sebastiana Branta," hovorí umelecký šéf BD v Košiciach Ivan Sogel. „Teší nás, že na naše javisko sa vracia Karel Brožek, ktorý už desaťročia patrí medzi európsky špičku medzi režisérmi."

Diváci sa môžu tešiť na príbeh o messerovi Liziovi da Valbone, ktorý pristihne Riccarda Manardiho so svojou dcérou. Caterina a Ricciardo sa vášnivo milujú a preto ich láska nakoniec naplní svoje poslanie. V druhom príbehu - histórii o studni sa rozpráva o tom, ako Tofano raz v noci vymkne svoju ženu a tá, keď sa nemôže dostať domov, predstiera, že skočila do studne, do ktorej však hodí skalu. A tretí rozpráva príbeh o Peronelle, ktorá skryje pred mužom svojho milenca do suda. No muž ten sud práve predal. Mužovi nahovorí, že aj ona sud predala a že kupec je v sude, aby sa presvedčil, že je v poriadku. Mladík vylezie zo suda a žiada, aby ho muž lepšie vyčistil, a potom si ho odnesie domov.

Režisér Brožek v Bábkovom divadle Košice už v minulosti režíroval úspešné inscenácie Vojny turecké a iné, Kubulo a Kubikulo, Vták Ohnivák, a Aucassin a Nicoletta. Na najnovšej hre sa dohodol s vedením košického divadla už pred troma rokmi.

„Dohodli sme sa, že by to mal byť titul, ktorý bude priťahovať publikum určitou zábavnosťou a že to bude Boccaccio. Mne sa to páčilo, len som hľadal to, čo mám rád, aby to nebola len taká estrádna zábava, či ľahká košonéria, ktorá bude baviť divákov na prvý pohľad, ale aby tam bolo niečo viac. To, že človek keď prežije obdobie, v ktorom mu je ťažko, tak na to potom spomína s humorom, žartom a veľkou zábavou," povedal Brožek pre novinárov. Drastické až neľudské fenomény ako poprava, či inkvizícia chcel v hre vyvážiť niečím pozitívnym, ako je poézia, neha, či láska.

„Je to druhá premiéra v priestore Ostrova kultúry - otvorenej zóny, ktorá vznikla ako investičný projekt v rámci EHMK," uviedol riaditeľ divadla Pavol Hrehorčák. „Sme radi, že sa nám darí napĺňať koncepciu spomínaného priestoru a rozširovať tak možnosti nielen pre naše divadlo, ale aj pre iné kultúrne podujatia a umelecké produkcie."

Autor/zdroj: TASR
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 24.09.2013 15:00
Upravené: 13.06.2021 13:51

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Інформація на допомогу Україні Basic Information in Help of Ukraine