Na skle maľované, z dreva vyrezané

Výstava dvoch renomovaných umelcov – remeselníkov vo Verejnej knižnici Jána Bocatia v Košiciach (VKJB) naladí na vianočnú náladu s trochou nostalgie.

Expozícia je zostavená z obrazov maľovaných na sklo, ktorých autorkou je Jana Michalková a figurálnych plastík Stanislava Poleka. Výstava je verejnosti prístupná v priestoroch centrálnej požičovne VKJB na Hviezdoslavovej 5 od štvrtku 13. decembra od 16:30. Diela renomovaných remeselníkov sú výberom z ich bohatej tvorby, ktorá nesie ich vyprofilovaný rukopis a originálny pohľad na zobrazované subjekty.

Jana Michalková žije a tvorí  v Jasenove pri Humennom, venuje sa technike podmaľby na sklo. Jej obrázky sú farebné, veselé, hravé, jej „maľovaný folklór“ zaujme osobitým čarom. Obľubuje vidiecke motívy a s nimi spojené tradície.  Jej práce sú pravidelne prezentované na výstavách doma i v zahraničí, žiadané sú najmä v Poľsku.  O svoje skúsenosti s tvorbou sa delí s účastníkmi kurzov podmaľby na sklo, ktorú vyučuje v Regionálnom centre remesiel  ÚĽUV-u v Košiciach.

Stanislav Polek žije a tvorí v Košiciach. Výstava zahŕňa ukážky jeho figurálnych plastík. Rezonuje najmä téma Vianoc, symbolické znázornenie Betlehema a narodenie Ježiša.

Plastiky majstra rezbára (Zvonkár, Pastierka) sú uložené aj v Slovenskom národnom múzeu ako súčasť zbierky reprezentujúcej ľudové výtvarné umenie Slovenska 20. Storočia. Polekove monumentálne diela sú súčasťou stálych expozícií vo festivalovom  areáli Východnej (Sadenie lipky) a v parku Kysuckej galérie (súsošie zlapania Jánošíka).  Mnohé jeho práce sú aj v súkromných zbierkach. Zúčastňoval sa na sympóziách v Taliansku, Česku, Slovinsku, na Slovensku na medzinárodných plenéroch výtvarníkov a sochárov. Jeho rozmernejšie plastiky je možné obdivovať aj v lokalitách v okolí Košíc a Košickom kraji ( Kechnec, Malá Ida, v Malá Tŕňa, Krompachy, Bukovec, Rozhanovce, Raslavice,Vínne).

Vernisáž výstavy je spojená s kultúrnym programom na Luciu, 13.12.2018 o 16:30 hod. Výstava potrvá do 9. januára 2019.

Autor/zdroj: Verejná knižnica J. Bocatia
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 13.12.2018 11:00
Upravené: 22.07.2021 16:58

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Інформація на допомогу Україні Basic Information in Help of Ukraine