Deň pre zdravie

Príležitosť otestovať si svoje zdravie, vstúpiť do srdca a dozvedieť sa viac informácií, ako sa o srdiečko starať, alebo sa poradiť o výžive využilo v rámci Dňa pre zdravie niekoľko desiatok Košičanov, ktorí dnes prechádzali okolo budovy Košického samosprávneho kraja. Niektorí využili aj možnosť darovať krv priamo na úrade.

Maketa srdcaDeň pre zdravie zorganizoval Úrad KSK už po druhýkrát. „Pripojili sme sa ku turné zdravia, ktoré organizuje Všeobecná zdravotná poisťovňa. Chceme sa dostať bližšie k verejnosti, aj takouto formou zvyšovať ich povedomie o prevencii. Prezentujeme aj našu Kanceláriu prvého kontaktu, poradenské centrum a ponúkli sme aj priestor na špecializované poradenstvo – o násilí, svoje aktivity prezentovala Liga proti rakovine, Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, Zväz diabetikov. A tiež priestor využil aj Domov sociálnych služieb Arcus, ktorý priniesol ukážky ručných prác svojich klientov,“ – uviedla Zuzana Jusková, vedúca odboru zdravotníctva a sociálnych vecí KSK.

Študenti dvoch zdravotníckych škôl – na Kukučínovej a na Moyzesovej ulici – vám odmerali hladinu cukru, vyšetrili zrak, ukázali relaxačné cvičenia či namiešali vhodný čaj na trávenie, pokojný spánok alebo dobrú náladu.

Dvadsať tri ľudí prišlo priamo na Úrad KSK darovať aj krv. „Akcie, keď je možnosť darovať krv aj mimo transfúzky sa mi páčia viac. Myslím si, že to osloví aj viac ľudí,“ hovorí Košičanka Alena . V kresle darcu krvi sedel aj Viktor, ktorý už vzácnu tekutinu daroval viac ako 50 krát. „Zakaždým si potvrdzujem svoje zdravie a takýmito akciami mimo nemocnice spoznávam aj iné inštitúcie.“ Medzi darcami krvi boli aj zamestnanci Úradu KSK. Referentka z odboru cestovného ruchu Alena Didyková sa teší, že aj v práci medzi kolegami môže niekomu darovaním krvi pomôcť. „Je to pohodlnejšie. Som v priestore, ktorý poznám, takže na strach vôbec nemyslím.“ Možnosť darovať krv využili aj zamestnanci neďalekého Ústavného súdu SR.

Autor/zdroj: Katarína Jantošovičová
Zverejnil: Jozef Andrejko
Vytvorené: 10.09.2015 11:00
Upravené: 22.12.2021 10:03

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001