Ako sa chrániť pred kliešťom

Kvôli zvýšenému výskytu kliešťov v prírode na dedinách a v mestách, prinášame informácie ako sa pred kliešťom chrániť a ako ho správne odstrániť.

LetákJarné obdobie so sebou prináša aj aktivitu kliešťov, pričom v súčasnom období evidujeme ich zvýšený výskyt. Ako je známe, kliešte sa vyskytujú hlavne v tráve a v nízkych porastoch vo vidieckych i mestských lokalitách. Pri prechode cez miesta ich výskytu môžu uštipnúť človeka, čím vzniká riziko možného prenosu infekcie, v prípade ak kliešť bol predtým infikovaný.

S cieľom zvýšiť prevenciu a informovanosť detí a dospelých, Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky v spolupráci s Európskym centrom pre prevenciu a kontrolu chorôb pripravil informačné letáky s tematikou Ako sa chrániť pred kliešťom a ochoreniami prenášanými kliešťami.

V letákoch je možné nájsť užitočné informácie, od tých základných - čo je to kliešť, jeho vývoj, najčastejší výskyt; až po informácie ako sa pred kliešťom chrániť, ako ho správne odstrániť a aké sú príznaky najčastejších ochorení prenášaných kliešťami - lymská borelióza a kliešťová encefalitída.

Leták Ako sa chrániť pred kliešťom - deti

 

Leták Ako sa chrániť pred kliešťom - dospelí

 

Autor/zdroj: Archív KSK
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 16.05.2014 12:11
Upravené: 23.05.2022 10:00

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001