Kúpele
V európskom kontexte je Slovensko považované za tradičnú kúpeľnú destináciu s dávnou históriou spájajúcej sa so vznikom prvých osídlení v blízkosti termálnych či minerálnych prameňov.
Dôležitým medzníkom v rozvoji kúpeľníctva na Slovensku bolo 18. storočie, kedy v dôsledku rozvoja vedeckého bádania o blahodarných účinkoch minerálnych a termálnych prameňov na zdravie človeka dochádza k budovaniu kúpeľných centier . Tie postupne začali slúžiť aj ako možné miesta zábavy a odpočinku. Počas medzivojnového obdobia zažívali slovenské kúpeľné mestá rozkvet, predovšetkým vďaka klientele z Českej republiky.
Za obdobie najväčšieho úpadku sa považuje povojnové obdobie, kedy došlo k masívnemu znárodňovaniu súkromného majetku, ktoré neobišlo ani kúpeľníctvo. Zmenu k lepšiemu priniesli až 60.roky 20. stor., kedy sa začalo s postupnými investíciami do obnovy infraštruktúry a pristúpilo sa k zmenám v oblasti manažmentu a propagácie slovenských kúpeľov v zahraničí. Posledným výrazným zlomovým momentom vo vývoji slovenského kúpeľníctva bol rok 1989, kedy v dôsledku celospoločenských zmien, došlo k mnohým zásadným zmenám v oblasti majetkovoprávnych pomerov kúpeľných komplexov. Vo výpočte historických medzníkov by neposlednom rade nemožno opomenúť ani r. 2004, kedy sa Slovensko stalo súčasťou Európskej únie. To nepochybne prispelo k otvoreniu priestoru pre ich ďalší rozvoj, avšak prinieslo aj nové výzvy v podobe zvýšenej konkurencie najmä zo strany okolitých krajín. Aktuálna situácia v slovenskom kúpeľníctve je teda do značnej miery poznačená snahou o zlepšenie kvality poskytovaných služieb, ktoré ešte stále v mnohých smeroch nedosahujú požadovanú úroveň. Toto úsilie je potrebné vnímať v kontexte snáh o celkové posilnenie postavenia cestovného ruchu v národnom hospodárstve.
Autor/zdroj:
Archív KSK
Zverejnil:
Ing. Peter Kupčík
Vytvorené:
06.11.2023 15:21
Upravené:
04.12.2023 16:27