Župné knižnice pripravili v rámci mesiaca knihy marec takmer 70 aktivít
Počas Týždňa slovenských knižníc môžu čitatelia v regionálnych knižniciach v Košickom kraji využiť zľavnené zápisné či zápisné úplne zdarma. Zábudlivci môžu na niektorých pracoviskách vrátiť knihy po termíne bez poplatku.
V tomto roku pripravili knižnice, ktorých zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj, počas mesiaca marec pre verejnosť takmer 70 aktivít. K celoslovenskému podujatiu Týždeň slovenských knižníc, ktorý sa koná od 2. do 8. marca, sa prihlásili pod spoločným názvom Košická župa žije knihou – Týždeň knižníc v Košickom samosprávnom kraji. Tento ročník je zameraný na zviditeľnenie a podporu regionálnych autorov. Súčasťou podujatí sú autorské čítania, besedy so zaujímavým osobnosťami, literárne súťaže, biblioterapie, tvorivé dielne, odborné prednášky, výstavy či zážitkové čítania.
„V roku 2019 župné knižnice pripravili pre svojich čitateľov viac ako 2 000 aktivít, čo pomohlo dosiahnuť návštevnosť viac ako 390 000 ľudí, čo je o 38 200 návštevníkov viac ako v roku 2018. Stúpol aj počet registrovaných čitateľov a to z 25 300 na 28 800. Župné knižnice ponúkajú svojim čitateľom nielen bohatý knižničný fond s viac ako 600 000 knižničnými jednotkami, ale aj množstvo zaujímavých podujatí. Teší nás, že v súčasnej digitálnej dobe záujem o čítanie v našom kraji neklesá, o čom svedčí aj každoročný nárast návštevníkov,“ uviedol Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja.
Župan zároveň prevzal záštitu nad druhým ročníkom spoločného programu knižníc v Košickom kraji, ktorý slávnostne otvorí v stredu, 26. februára 2020 o 10:30 hod. v spišskonovoveskej knižnici. V rámci akcie budú odprezentované aj najnovšie diela autorov Spišského literárneho klubu s názvom Spišské literárne výhonky.
Verejná knižnica Jána Bocatia Košice, Zemplínska knižnica Gorazda Zvonického v Michalovciach, Zemplínska knižnica v Trebišove, Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave a Spišská knižnica v Spišskej Novej Vsi na stretnutí predstavia najatraktívnejšie podujatia, ktoré pripravujú počas Týždňa slovenských knižníc a v rámci mesiaca marec. Priblížia aj výhody, ktoré ponúkajú svojim čitateľom, predstavia tiež regionálnych autorov, dlhodobejšie cyklické podujatia, projekty cezhraničnej spolupráce či významnú spoluprácu s inými organizáciami nielen z nášho kraja.
Knižnice vo svojej kompetencii metodicky usmerňujú aj obecné knižnice, ktorých je v kraji vyše 130. Práve vďaka nim sa knižnično-informačné služby dostávajú čo najbližšie k obyvateľom Košického kraja. Pre obyvateľov a návštevníkov je prístupných aj ďalších 7 knižníc, ktoré fungujú pri iných kultúrnych organizáciách, najmä múzeách a galériách. Ponúkajú takmer 140 000 kusov odbornej literatúry. „Snahou Košického samosprávneho kraja je župné knižnice ešte viac sprístupniť verejnosti. Aj preto sme vlani investovali finančné prostriedky do ich rekonštrukcií. Koncom minulého roka prešla renováciou napríklad knižnica pri Východoslovenskej galérii v Košiciach, a to v rámci výzvy Tradície inšpirujú inovácie. Nové priestory knižnice slávnostne sprístupníme 26. februára,“ dodal Trnka. V rámci spomínanej výzvy získala príspevok aj Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave, vďaka čomu vznikla v jej areáli nová zážitková záhrada.
Podrobné programy knižníc sú zverejnené na webových stránkach jednotlivých knižníc alebo na stránke Košického samosprávneho kraja:
Prehľad aktivít v marci:
Autor/zdroj:
Archív KSK
Zverejnil:
Ing. Peter Kupčík
Vytvorené:
26.02.2020 11:32
Upravené:
28.07.2021 09:49