Župa navŕtala geotermálnu vodu, jej teplota presahuje 123,6 stupňov
Geotermálny vrt pri Čižaticiach má hĺbku 2 703 metrov, jeho preliv je 50 000 litrov za hodinu.
Košický samosprávny kraj ukončil vrtné práce na geotermálnom vrte v Čižaticiach v okrese Košice-okolie. Veľká vrtná súprava sa dostala do hĺbky 2 703 metrov, kde sa otvorila zdrojová hornina s geotermálnou vodou. „Už teraz môžeme považovať tento vrt za mimoriadne úspešný a prostriedky, ktoré sme na jeho realizáciu vyčlenili, nevyšli nazmar. Do hĺbky 2 703 metrov sa nám podarilo dostať za 60 dní. Teplota vody dosahuje v tejto hĺbke 123,6 stupňov Celzia a preliv, teda prietok vody, ktorá sa samovoľne dostáva na povrch, je 50 000 litrov za hodinu, čo je skvelý výsledok. Navyše, podľa predbežného rozboru, ktorý máme spracovaný, voda, ktorú sme navŕtali, je mineralizovaná. Obsahuje napríklad jód, bróm, lítium a ďalšie minerálne látky. Už teraz je jasné, že funkcie využitia budú širšie, než aké sme si na začiatku stanovili a geotermálnu vodu budeme môcť využiť nielen pre účely akvaparku. Ďakujem všetkým, ktorí sa podieľali na jeho realizácii, od zhotoviteľa cez kolegov z Úradu KSK po zástupcov Technickej univerzity v Košiciach, ktorí vykonávajú nad prácami geologický dozor,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Vrtné práce veľkou vrtnou súpravou sa začali 1. februára tohto roka, čerpacie skúšky vody odštartovali 12. apríla. Na vrtnej veži pracovalo denne 12 ľudí, z Čižatíc odviezli 1 500 ton odvŕtaného materiálu. Kolektor geotermálnej vody bol odvŕtaný o mesiac skôr, než bol odhadovaný termín prác. Na ukončenie vrtných prác nadväzuje viacnásobné vzorkovanie, čerpacie skúšky a karotážne merania, ktoré sú v réžii Fakulty baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií (BERG) Technickej univerzity v Košiciach. „Naša činnosť sa začala ešte pred samotnými vrtnými prácami - definovali sme presnejšie miesto vŕtania aj konečnú hĺbku. Teraz nasleduje fáza výskumu, v rámci ktorého zistíme vlastnosti kolektora, aj to, akým spôsobom vieme odčerpávať teplo z masívu tak, aby sme nepoškodili jeho zdroj. Hydrodynamické skúšky nám teda overia potenciál kolektora geotermálnych vôd a ich presné chemické zloženie. Definitívne hodnoty budú známe do dvoch mesiacov,“ povedal dekan fakulty BERG TUKE Michal Cehlár.
Košický samosprávny kraj chce geotermálnu vodu využiť na účely akvaparku, vďaka vysokej teplote a dostatočnému prelivu sa však otvárajú širšie možnosti využitia. Župa by chcela zdroj geotermálnej vody využiť aj na výstavbu geotermálnej energie, ktorá by slúžila na výrobu vodíka. Otvorená je však tiež možnosť čiastočného vykurovania mesta Košice. „Som rád, že vďaka tomuto projektu sa aj na národnej úrovni začalo viac rozprávať o využívaní geotermálnej energie na východnom Slovensku. Postupne tak môžu prichádzať ďalšie podobné projekty, ktoré budú znamenať väčšiu energetickú nezávislosť našej krajiny, čo je v týchto dňoch veľká téma, nielen na úrovni nášho kraja a Slovenska ale celej Európskej únie,“ dodal župan Trnka.
Autor/zdroj:
JUDr. Anna Terezková
Zverejnil:
Ing. Peter Kupčík
Vytvorené:
26.04.2022 13:15
Upravené:
24.01.2023 13:48