Živá knižnica v Tabačke už po druhýkrát
Živá knižnica je miesto, kde má každý príležitosť dozvedieť sa viac, pýtať sa, počúvať a rozprávať sa s ľudmi, ktorí čelia rôznym predsudkom zo strany spoločnosti. Otvorene, v dôvernej atmosfére a bez predsudkov. V Tabačke Kulturfabrik sa Živá knižnica bude organizovať už po druhýkrát 12. novembra od 12:00 do 17:00 h v priestoroch Fabricafe.
Živá knižnica je priestor, kde máte možnosť prostredníctvom súkromného rozhovoru spoznávať najrôznejších ľudí. Predovšetkým však takých, ktorí sa často stretávajú s neporozumením, odporom či intoleranciou. Ľudí, ktorí kvôli svojmu pôvodu, hendikepu, náboženstvu či sexuálnej orientácii čelia predsudkom väčšiny. Ľudí, ktorí majú svoj príbeh, pocity a skúsenosť, s ktorou sa s vami chcú podeliť.
Ako funguje Živá knižnica?
Stačí ak prídete do Tabačky v deň konania, zaregistrujete sa ako čitateľ a môžete si hneď vypožičať voľné knihy. K dispozícii máte 30 minút dôverného rozhovoru. Dobrovoľníci budú celý čas prítomní v miestnosti, v prípade akýchkoľvek otázok.
Živá knižnica vznikla v Dánsku v deväťdesiatych rokoch, kde sa traja mladí ľudia rozhodli založiť hnutie Zastavme násilie potom, ako ich spoločného priateľa v noci napadli a dobodali. Ich misiou bolo vzdelávať svojích rovesníkov a tým znížiť počet násilných incidentov. Organizácia rástla a o niekoľko rokov mala už 30 000 členov. V roku 2000 bola organizácia Zastavme násilie prizvaná, aby pripravila program pre dánsky hudobný festival Roskilde. Tak vznikol nápad Živej knižnice. Zúčastnilo sa jej vyše 75 kníh a bola úspešná napriek obavám organizátorov, že ľudia nebudú práve nadšení možnosťou konfrontovať svoje predsudky. Odvtedy sa táto metóda rozšírila do celého sveta. Okrem európskych krajín boli knižnice organizované na americkom kontinente, ale aj v Keni, Peru, Číne, či Afganistane.
Tabačka je akreditovaná organizácia a je súčasťou celosvetového projektu Human Library.
Podujatia kultúrneho centra z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Autor/zdroj:
Nina Šilanová/PR Tabačka
Zverejnil:
Ing. Peter Kupčík
Vytvorené:
08.11.2017 09:00
Upravené:
14.07.2021 14:52