Zemplínske múzeum oslavuje 60. výročie svojho vzniku

Zemplínske múzeum (ZM) v Michalovciach si pripomína v tomto roku 60. výročie svojho vzniku. Založené bolo 30. júna 1957.

Barokovo-klasicistický kaštieľ v Michalovciach, ktorý je sídlom múzea, v súčasnosti rekonštruujú. Jeho slávnostné otvorenie je naplánované na záver tohto roka. Úvodné oslavy sa 6. júla preto uskutočnili v náhradných priestoroch - v hoteli Družba, kde je inštalovaná aj výstava. "Na 20 baneroch je zhrnuté, čo a kto všetko robil v múzeu. Je to taký prierez históriou," uviedol pre TASR riaditeľ múzea Maroš Demko.

Zaujímavosťou je aj nová publikácia, ktorá podľa jeho ďalších slov prezentuje dejiny Židov v Michalovciach. Do života dnes uviedli aj nové logo, s ktorým bude táto inštitúcia odteraz pracovať.

Podľa vedúcej odboru kultúry Úradu Košického samosprávneho kraja (KSK) Jany Kovácsovej, Zemplínske múzeum sa novým logom presne trafilo do trendov, ktoré presadzoval KSK, a to je "väčšie zviditeľňovanie všetkého, čo v našom kraji máme". "Naše múzeá prešli rozsiahlou rekonštrukciou. V priebehu desiatich rokov to bolo 19 veľkých investícií vo výške takmer 30 miliónov eur. A teraz nastáva tá krásna doba, keď tvoríme expozície," uviedla pri príležitosti odhalenia loga. 

Zemplínske múzeu sa významnou mierou podieľa na mapovaní a uchovávaní hmotného aj nehmotného dedičstva obyvateľstva zemplínskeho regiónu. Od svojho vzniku sa zameriava na výskum a dokumentáciu prírody, histórie, kultúry a umenia tejto časti Slovenska. Organizácia spravuje vo svojich zbierkach viac ako 70.000 zbierkových predmetov. 

V druhej polovici roka by sa oslavy mali prepojiť s výročím ďalšieho významného kultúrneho telesa - folklórneho súboru Zemplín.

Autor/zdroj: TASR
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 07.07.2017 14:00
Upravené: 14.07.2021 11:20

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001