Zdenko Trebuľa nebude kandidovať v jesenných voľbách

Súčasný predseda Košického samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa sa v jesenných voľbách do vyšších územných celkov nebude uchádzať o post predsedu. Oznámil to na tlačovej besede v pondelok 29. mája.

„Je to moje vlastné rozhodnutie, ku ktorému som dospel po zrelej úvahe. Diskutoval som o tom hlavne s rodinou, priateľmi, aj v strane. Nebolo to vnútorne jednoduché, ale bolo to moje vlastné rozhodnutie. Prišiel čas byť trochu bližšie k rodine, venovať sa záľubám, rodine, vnúčatám. Som rád, že to pochopili,“ povedal na tlačovej besede Zdenko Trebuľa, ktorý sa v komunálnej politike pohybuje devätnásť rokov. Začínal ako mestský poslanec, námestník primátora a primátor mesta Košice. Od roku 2006 stojí tretie volebné obdobie na čele vyššieho územného celku.

„V septembri budem mať 62 rokov, vznikne mi nárok na dôchodok a vnímam, že je potrebná zmena, je v tom aj istý generačný moment. Vnímam zmeny okolo, rýchly postup informačných technológií a uvedomujem si, že som v mnohých veciach konzervatívny. Pre mňa a moju generáciu je prirodzenejšie hovoriť s ľuďmi osobne, zoči-voči. Počas môjho pôsobenia sme sa snažili osobne komunikovať s predstaviteľmi väčšiny obcí a miest. Nie vždy sme vedeli uspokojiť ich požiadavky, pretože kompetencie legislatívne nie sú naplnené tak aby sa to dalo,“ dodal Zdenko Trebuľa.

„Môjho nasledovníka alebo nasledovníčku čaká ťažká práca. Ľudia očakávajú veľa, naplnenie týchto predstáv je však závislé od toho, akú veľkú má kraj peňaženku. Po náročných rokoch ekonomickej krízy máme dnes podstatne viac možností investovať. Mnohí nám vyčítali, že sme išli do úverov, ale aj to malo svoj význam,“ uviedol predseda KSK.    

Na margo súčasnej politickej kultúry uviedol, že je sklamaný z toho, čo sa v politike za posledné roky deje. „V minulosti som prichádzal do stretov s opozíciou, zažil som prácu s opozičným zastupiteľstvom. Nikdy sme ale jeden druhého neurážali. Podpichovali sme sa. Dnes je to celé ináč. Ľudia nedokážu slušne povedať svoj názor bez toho, aby sa navzájom urážali. Vyhráva arogancia. Stalo sa to trendom aj na spoločenskej úrovni. Čím je človek arogantnejší, tým je úspešnejší. Toho sa ja zúčastňovať nebudem. Naopak, chcem sa poďakovať všetkým, ktorí boli pozitívni, ponúkli konštruktívny názor, nielen prázdne slová,“ dodal.  

Autor/zdroj: Zuzana Bobriková
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 29.05.2017 12:30
Upravené: 12.02.2018 14:20

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Інформація на допомогу Україні Basic Information in Help of Ukraine