V múzeu s autorkou Tajomstva zlatého pokladu

Východoslovenské múzeum v Košiciach pozýva na besedu s Tinou Van der Holland, autorkou knihy Tajomstvo zlatého pokladu. Bude v utorok 28. marca 2017 o 15. Hodine vo vestibule Východoslovenského múzea na Námestí Maratónu mieru 2 v Košiciach.

Súčasťou besedy bude autogramiáda s Tinou Van der Holland, predaj kníh a prehliadka expozície Košického zlatého pokladu za zvýhodnené vstupné.

Tina Van der Holland sa narodila a žije v Košiciach. Vyštudovala informatiku na Univerzite P. J. Šafárika, venovala sa dizajnu, reklame, výtvarnému umeniu a literárnej tvorbe. Kratšie literárne útvary začala písať už na strednej škole. K písaniu sa po skončení gymnázia vrátila až presne o 33 rokov neskôr.

Román Tajomstvo zlatého pokladu je dômyselne zosnovaný príbeh, v ktorom vystupujú fiktívne aj skutočné historické postavy. Odohráva sa v roku 1682. Richtár Vida má plné ruky práce. V Košiciach deň za dňom dochádza k záhadným vraždám obchodníkov a miznú veľké čiastky peňazí v zlate. Aby toho nebolo málo, Thököly chystá útok na Košice, jeho sestra Eva so svojou krásnou spoločníčkou Rhédeyovou už sú v meste a na návštevu sa ohlási aj palatín Esterházy. V zložitej situácii, keď v meste zavládne strach a vyostrujú sa aj náboženské rozpory medzi protestantmi a katolíkmi, pomáhajú richtárovi dolapiť vrahov a nájsť ukradnuté zlato cisárski dôstojníci z košickej posádky, baróni Sapponara a Guadagni, a kapitán mestských drábov Bodrogi. 

„Pútavá a originálna, v reáliách historicky presvedčivá fikcia o tom, ako mohol vzniknúť košický zlatý poklad. Až by som uveril, že sa to mohlo stať takto,“ napísal o knihe Richard Papáč, historik.

„Svižne a zrozumiteľne napísané dielo. Vcítenie sa do doby, intuícia, myslenie a domnienky sú vyjadrené historicky absolútne správne. Pridanou hodnotou románu je, že čitateľ z neho cíti nefalšovanú atmosféru mesta Košíc s jeho každodennosťou, akoby sa skutočne ocitol v spoločnosti košického richtára, obchodníkov, remeselníkov, s katom či šľachtou a honoráciou...,“ povedala o knihe historička Uršula Ambrušová.

Viac o knihe


 

Autor/zdroj: Zuzana Bobriková
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 21.03.2017 13:00
Upravené: 07.07.2021 11:42

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001