Turistické lokality v kraji zveľaďuje takmer 400 rómskych dobrovoľníkov
Projekt KREDO - Košickým regiónom dobrodružne pridáva na atraktivite turistickým lokalitám s marginalizovanými komunitami. Vďaka rómskemu dobrovoľníctvu sa podarilo zveľadiť kraj.
Takmer 400 Rómov sa od apríla tohto roka zapája do aktivít Dobrovoľníckeho centra Košického kraja (DCKK), ktoré patrí pod Košický samosprávny kraj. Zaujímavé miesta s potenciálom na rekreáciu zveľaďujú v rámci dobrovoľníckeho projektu KREDO – Košickým regiónom dobrodružne. „V našom kraji vnímame niekoľko lokalít, ktoré majú turistický potenciál, avšak návštevnosť v nich nie je taká, ako by sme si predstavovali. Ide o miesta s vysokým výskytom marginalizovaných komunít, kde rozvoju cestovného ruchu často bráni negatívny dojem z osád. Som preto rád, že naše dobrovoľnícke centrum bojuje s týmto problémom a do aktivít zapojilo práve tých, na ktorých sa väčšina často pozerá cez prsty,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka.
V tomto roku si krajskí dobrovoľníci vytipovali celkovo turistických 13 lokalít, pričom do konca roka sa im podarí dokončiť projekty v piatich - v Kluknave v okrese Gelnica, v obciach Slavošovce a Dedinky v okrese Rožňava, v Gelnici a na Tokaji.
Jednou z aktivít projektu KREDO je záhrada, ktorú vybudovali pri kaštieli v obci Kluknava. Dobrovoľníci zanedbaný areál vyčistili, osadili dekorácie a vytvorili simulované preliezky z pneumatík. Záhradu premenili na miesto, kam môžu rodiny s deťmi vyraziť na piknik. „Na väčšinu aktivít prichádza dokonca viac dobrovoľníkov, ako sa ich vopred nahlásilo. Konkrétne v Kluknave dobrovoľne pomáhalo 150 Rómov,“ uviedla predsedníčka DCKK Miroslava Langerová. V záhrade následne pre Rómov zorganizovali workshopy zamerané na recykláciu.
Slavošovce mnohí poznajú aj vďaka unikátnemu tunelu pod Homôlkou, ktorý sa nachádza približne tri kilometre za dedinou. V tejto časti sa nachádza Dobšinského rozpravkáreň. Doposiaľ neexistovalo značenie, ktoré by na túto atrakciu upozornilo, preto vznikol nápad prepojiť areál Dobšinského rozprávkarne s autobusovou stanicou osadením tabúľ Po stopách Dobšinského.
Tridsať dobrovoľníkov sa v týchto dňoch realizuje aj na Tokaji, kde okrem rómskeho dobrovoľníctva vynikajúco funguje i firemné. Od námestia v Malej Tŕni smerom na sever urobili cestu, ktorú kopírujú sochy. V Malej Tŕni pribudla vďaka dobrovoľníkom socha Sv. Urbana. Krajské dobrovoľnícke centrum plánuje na Tokaji realizovať aj dobrovoľnícky kemp, ktorý by sa mal konať každoročne v druhej polovici augusta. „Načasovanie tesne pred septembrovým podujatím Deň otvorených tokajských pivníc nie je náhodné. Dobrovoľníci budú tento čas každoročne využívať na skultivovanie tejto vinohradníckej oblasti pred turisticky atraktívnym podujatím,“ ozrejmil župan Trnka. V týchto dňoch tam dobrovoľníci maľovali ihrisko pri vyhliadkovej veži, maľovali terasy informačného centra a čistili priestory bývalého potoka.
Asi stovka Rómov bude koncom leta pomáhať aj v Gelnici. Vyčistia zanedbaný chodník, ktorý vedie zo záchytného parkoviska na Gelnický hrad. Pozdĺž chodníka osadia tabule so zaujímavosťami z Gelnickej kroniky.
Približne 50 Rómov z komunitného centra z Dobšinej sa v septembri počas Týždňa dobrovoľníctva zapojí do budovania vzdelávacích atrakcií pre deti na lúke v obci Dedinky.
Na Tokaji spoja sily aj kamenári v rámci profesijného dobrovoľníctva. Pred Veľkou Tŕňou pribudne trón z balvanu a pred Malou Tŕňou strapec hrozna. Krajská dobrovoľnícka organizácia chce v tejto lokalite oživiť aj cyklotrasu, ktorá prepája dediny.
S podchytenou komunitou rómskych dobrovoľníkov chce župa pracovať ďalej. V každej z lokalít by mal pribudnúť koordinátor. Jeho úlohou bude rozvíjať aktivity a návyky, ktoré Rómovia získali v dobrovoľníckej práci, zapájať ich do turistického ruchu a rozvíjať služby pri novových atrakciách.
Autor/zdroj:
JUDr. Anna Činčárová
Zverejnil:
Jozef Andrejko
Vytvorené:
16.08.2019 09:25
Upravené:
21.12.2021 16:46