Toptaňa kapusti do bočki
Jesenné obdobie bolo v minulosti spojené aj s prípravou na zimu, aby boli rodina a gazdovstvo zabezpečené, mali dostatok potravín na bežné dni i sviatky. V stredu 18. novebmra sa môžete v Dome tradičnej kultúry Gemera pozrieť, ako nakladali kapustu.
Gemerské folklórne kolektívy spracúvajú aj témy zo všedného života predkov, ktoré sa už v súčasnosti nevykonávajú a mladí ľudia ich nepoznajú. Gemerské osvetové stredisko v Rožňave pokračuje v udržiavaní a šírení tradícií a snaží sa zoznamovať verejnosť s činnosťami a zvykmi zo života predchádzajúcich generácií.
„V stredu 18. novembra pozývame do Domu tradičnej kultúry Gemera v Rožňave všetkých záujemcov na stretnutie s folklórnou skupinou Bučina z Pače. Obec Pača je v našom okrese výnimočná pre svoje nárečie i ďalšie zvláštnosti, ktoré si jej obyvatelia zachovali po svojich predkoch. V cykle U nás taká obyčaj skupina predstaví obrad tlačenia – nakladania kapusty v pačanských rodinách obvyklým spôsobom, ktorý sa v minulosti dodržiaval v každej rodine. Hovorilo sa mi toptaňa kapusti do bočki,“ priblížila Mária Ferenczová z Gemerského osvetového strediska v Rožňave.
„Kapusta bola v minulosti hlavnou zeleninou. V našej obci mala aj vyhradené miesto – pole – kde sa pestovala. Jedla sa počas celého roka, pripravovali sa z nej rôzne jedlá. Na jej listoch sa piekli placky a chlieb, plnili sa ňou koláče – kapustníky, konzumovala sa aj ako príloha a na jeseň sa nakladala do sudov, aby jej bolo dostatok na celú zimu i jar,“ doplnila vedúca folklórnej skupiny Bučina z Pače Dana Sústriková. O kapuste a jej liečivých účinkoch pri rôznych problémoch sa návštevníci dozvedia od nositeliek tradícií a tiež budú mať príležitosť ochutnať pačanské kapustové špeciality.
Autor/zdroj:
Mária Ferenczová
Zverejnil:
Ing. Peter Kupčík
Vytvorené:
10.11.2015 14:30
Upravené:
18.06.2021 11:40