Súťaž Kniha roka Košického kraja 2024 pozná víťazov
Ocenení súťažili v kategóriách beletria, literatúra pre deti a mládež, poézia, náučná a populárno-náučná literatúra. Súčasťou bolo aj hlasovanie verejnosti o cenu čitateľov.
Súťaž Kniha roka Košického kraja 2024, ktorú vyhlásil Košický samosprávny kraj a Verejná knižnica Jána Bocatia, má svojich víťazov. „Teší ma, s akým veľkým priaznivým ohlasom sa súťaž stretla. Zámerom bolo oceniť literárnu knižnú tvorbu autorov za uplynulý rok. Náš kraj je bohatý na kreatívnych ľudí, preto kritériom bolo, aby nominované knihy mali vzťah ku Košickému kraju, a to buď osobou autora, ilustrátora, alebo tematickým či obsahovým presahom diela,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka s tým, že aj vďaka prestížnej súťaži o cenu Kniha roka Košického kraja, sa ešte viac upriamila zaslúžená pozornosť na výnimočné diela literárnej a knižnej tvorby.
„Do súťaže bolo nominovaných 49 kníh, ktoré boli zaradené do finálneho hodnotenia. O víťazoch v jednotlivých kategóriách rozhodlo bodové hodnotenie odbornej poroty, ktoré určilo aj obsadenie druhých a tretích miest. Vysoko oceňujem záujem autorov a vydavateľov, ktorí nám poslali svoje nominácie. Ide o veľmi úspešný štart súťaže, ktorá verím bude mať svoje pokračovanie,“ uviedla riaditeľka Verejnej knižnice Jána Bocatia Soňa Jakešová.
V kategórii beletria sa víťazom stala kniha Jána Babaríka s názvom Slovenská chrípka z vydavateľstva Ján Babarík. Zbierka poviedok z dedinského a malomestského prostredia zaujala prístupom autora, ktorý láskavou, vtipnou formou pranieruje úzkoprsosť, alkoholizmus a iné neduhy slovenského vidieka. Nejde o poviedky mentorské, agitačné, ale skôr divoké až mysteriózne, ukazujúce aj dobré stránky zdanlivo beznádejných ľudí. Každú poviedku uvádza ilustrácia Michala Šplhu.
V rovnakej kategórii na 2. mieste skončila kniha Alexandry Salmely 56, či?. Na 3. priečke sa umiestnila kniha Martina Hlavatého Páv, Kripel a Predseda.
Víťazstvo v kategórii Literatúra pre deti a mládež získala kniha Zabudnuté rozprávky od Amálie Sirotkovej s ilustráciami Zsolta Lukácsa z vydavateľstva Tatran. Viacerí hodnotitelia dielo označili za výnimočný počin. Rozprávkárka čitateľa prevádza hranicami reálneho sveta a sveta magických oblastí a fantázie. Porota vyzdvihla komplexnú výtvarno-literárnu úroveň spracovania diela, ako aj výsledky mnohoročnej archívnej práce s prekladom z pôvodnej slovenčiny od vedkyne Jany Piroščákovej.
Druhé najvyššie hodnotenie získala kniha Lenky Šafranovej Prečo je tma čierna. Porota ocenila jej kompaktnosť a synergiu dobrej literárnej a výtvarnej úrovne. Tretie miesto patrí Noemi Rácz a jej knihe Sofi a Oli/Zsófi és Oli, v ktorej zaujala najmä kvalita ilustrácií.
V kategórii Poézia 1. miesto získala zbierka básní a slamových textov Tomáša Straku Praha z vydavateľstva FACE – Fórum alternatívnej kultúry a vzdelávania, Fintice. Hodnotitelia vyzdvihli jej vizuálne i obsahové spracovanie, v ktorom literárny prejav pôsobí expresívne až drsne. V kategórii poézia bolo posudzovanie diel o to náročnejšie, že nominované diela boli z rôznych žánrov poézie, ako slam poetry, haiku či civilná poézia. Porotu zaujala aj debutová zbierka Viktórie Citrákovej s ilustráciami autorky Synestetika, v ktorej rezonuje otvorenosť a vitalita mladej generácie. Autorka získala 2. miesto, pričom porota vyzdvihla jej estetickú stránku a odbornú reflexiu, ktorá prevýšila ostatné nominované knihy. V poradí 3. priečku obsadila zbierka Kristíny Mojžišovej Delet(e).
Najvyššie hodnotenou knihou v kategórii Náučná a populárno-náučná literatúra je publikácia Patrície Fogelovej a Veroniky Szeghy-Gayer Proti režimu, ktorú vydal košický Spoločenskovedný ústav SAV. Porotcov zaujala vysoká odborná úroveň, silné príbehy a mimoriadne vizuálne spracovanie publikácie. Jej jedinečnosť spočíva aj v témach, ktorým sa venuje – rómsky holokaust a nyilašské deportácie. Ide o témy, ktoré sú v historiografii doposiaľ málo spracované.
Vysoko hodnotená bola aj publikácia Kataríny Nádaskej a Jána Wiliama Drneka Dóm sv. Alžbety. Druhé miesto získala za solídne odborné spracovanie a mimoriadne fotografické spracovanie. Vo veľmi silne obsadenej kategórii bolo napokon 3. miesto udelené dielu autorov Adriana Priatková, Lina Degtyaryova, Oleg Olashyn s názvom Architekt Ľudovít Oelschläger. Dielo na Ukrajine. Porotu zaujala výnimočnosť zvolenej témy o významnom architektovi s výraznou stopou, ktorú zanechal aj v Košiciach.
O udelení Ceny čitateľov rozhodla široká verejnosť v online hlasovaní. Najviac z takmer 1350 hlasov získala publikácia Jozef Podprocký – Premeny spomienok od Jany Zelenkovej, ktorú vydalo bratislavské Hudobné centrum. Kniha reflektuje život a tvorbu slovenského skladateľa Jozefa Podprockého, autora 73 opusovaných diel pre rozličné obsadenia. Vzácnosťou publikácie sú spomienky Podprockého žiakov, kolegov a interpretov jeho diel.
Hlavnú cenu pre víťazov súťaže Kniha roka Košického kraja vytvorila oceňovaná keramikárka Andrea Čepiššáková. Umelecké dielo z autorsky dekorovaného šamotu v sebe spája silnú symboliku ohňa a vody a to aj v kontexte tvorivého procesu literárnej tvorby.
Členmi poroty v súťaži Kniha roka Košického kraja 2024, boli literárna kritička, profesorka v odbore teória literatúry a konkrétnych národných literatúr prof. Marta Součková, PhD., slovenský historik, autor populárnych monografií z oblasti dejín, tvorca podcastu History check_FM Mgr. Jakub Drábik, PhD., výtvarník a ilustrátor Mgr.Art. Radoslav Repický, spisovateľ, pedagóg a publicista PhDr. Jozef Puchala, PhD., výtvarníčka, textárka a šéfredaktorka časopisu Bublina Mgr.Art. Bronislava Schragge a zástupcovia vyhlasovateľov súťaže.
Autor/zdroj:
Archív KSK
Zverejnil:
Mgr. Jana Jánošíková
Vytvorené:
27.05.2025 08:00
Upravené:
27.05.2025 08:15