Stretnutie primátora a župana s vicepremiérom k EYOF výsledky neprinieslo

Na Úrade Vlády v Bratislave sa dnes predpoludním uskutočnilo stretnutie medzi primátorom mesta Košice, predsedom Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku a podpredsedom vlády pre investície a informatizáciu Richardom Rašim. Jeho hlavnou témou bolo financovanie Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF), ktorý sa má v roku 2021 konať v Košiciach. Košický primátor a župan si na ňom vysvetlili svoje postoje a informovali sa aj o rizikách, ktoré vidia pri jeho organizácii.

„Po zhliadnutí tlačovej konferencie vicepremiéra k EYOF však musím so smiechom cez slzy oznámiť, že sme sa dnes spolu so županom Trnkom zúčastnili zrejme na inom spoločnom rokovaní s pánom Rašim, než na akom bol prítomný samotný pán Raši. Pán vicepremiér má naozaj zvláštny vicezmysel pre humor. My sme mu za Mesto Košice a KSK zdôraznili, že EYOF chceme a vieme zorganizovať, avšak bez pomoci štátu a finančnej podpory určenej na elimináciou rizík kvôli extrémne krátkemu času do začiatku EYOF to žiaľ nebudeme môcť zvládnuť. Pán Raši trval na tom, že vláda na EYOF vyčlení zo svojich zdrojov 12 miliónov eur. A to sme sa ešte od neho dozvedeli, že tých 12 milión eur nepôjde do výstavby športovísk, ale budeme ich môcť použiť len ako bežné výdavky súvisiace s organizáciou tohto týždňového podujatia. Výdavky na organizáciu sú pritom ešte vyššie,“ uviedol primátor.

„Budeme trvať na ďalšom stretnutí s kompetentným členom vlády tak, aby sme odpoveď na otázku, či vláda podporí EYOF vo vyššej miere a či je na výstavbu športovej infraštruktúry dostatok finančných prostriedkov. Máme záujem na tom, aby sa EYOF v roku 2021 konal v Košiciach. Športovú infraštruktúru chceme vybudovať aj v prípade, ak by sa EYOF nekonal. No ak má spĺňať štandardy tohto medzinárodného športového podujatia a výstavba má byť zrealizovaná do dvoch rokov, potrebujeme na to vyššiu podporu zo strany vlády. Ak Raši tvrdí, že EYOF sa dá robiť v telocvičniach, tak sa aj EHMK dalo robiť v kultúrnych domoch a na otvárací koncert nemusel prísť jeho obľúbený interpret Jamiroquai, ale mohol zahrať niekto domáci, napríklad Drišľak,“ povedal Rastislav Trnka.

Polaček: Za dva roky Raši a spol. nepohli ani prstom

Primátor pripomína, že hneď po nástupe do funkcie sa okamžite začal tejto téme venovať. Pri príchode na magistrát však v súvislosti s EYOF našiel zväčša len prázdne vitríny a zopár neúplných informácií, ktoré zodpovedali pripravenosti tohto projektu zo strany bývalého vedenia mesta.

„Neexistovali žiadne štúdie, projektové dokumentácie, zmluvy, či rozpočty aj s rôznymi alternatívami na výstavbu alebo rekonštrukciu športovísk, ktoré by celému procesu projektu dávali aspoň imitáciu pripravenosti. Prekvapili ma jeho vyjadrenia pred televíznymi kamerami, kde nás kritizoval za to, že sme neurobili nič pre dôstojnú organizáciu podujatia. On sám tým paradoxne spochybňuje prácu ľudí, ktorých si on sám vybral a s ktorými dlhé roky pracoval a aj ich vtedy chválil. Práve títo ľudia pripravili za krátky čas novú víziu a rozpočet pre EYOF. Sami mi pritom tvrdili, že sa uplynulé dva roky nerobilo v tejto veci nič, lebo pre vtedajšie vedenia mesta boli prioritou voľby do KSK a potom aj komunálne voľby než nejaký EYOF. Niet divu, že referát športu a mládeže nedokáže za uplynulé dva roky zdokladovať prácu na tomto projekte, keď vtedajšie vedenie mesta sa naň úplne vykašľalo.“

Jaroslav Polačeka spolu s predsedom KSK zarazilo, že vicepremiér namiesto podania pomocnej ruky, kritizoval vraj umelo nafúknutý rozpočet zo strany mesta. Škrtol aj viaceré projekty na výstavbu a rekonštrukciu športovísk, lebo z jeho pohľadu išlo predražené projekty.

„Zrejme nielen ja si kladiem otázku, prečo aj v roku 2011 pri debatách o organizovaní EHMK nenavrhoval, aby sa kultúrne podujatia organizovali v pivniciach, lebo aj tie sú z istého pohľadu vhodných umeleckým priestorom. Ak už pán vicepremiér hľadá vinníka súčasného stavu, odporúčal by som mu, aby sa pozrel do zrkadla. Práve tam by našiel človeka, ktorý je za tento stav zodpovedný. Pán Raši od roku 2016 nepohol svojim cteným primátorským a neskôr aj vicepremiérskym prstom, aby vytvoril pre EYOF dôstojné podmienky. Najmä kvôli jeho nečinnosti sme sa dostali časovej tiesne. Žiaľ, ani po prechode do novej funkcii sa pán Raši vôbec nezmenil. Namiesto konštruktívnych rokovaní o pomoci vlády mestu a KSK pri organizácii EYOF na nás Richard Raši hádže presne podľa manuálu pre krízové situácie stranou Smer-SD svoje osobné zlyhania. Vicepremiér tým pohŕda nielen Košičanmi, ale aj všetkými fanúšikmi športu. Nikto z nich si od neho také správanie nezaslúži.“

„Pobavilo nás tiež tvrdenie, že odhady rozpočtov, ktoré má pán podpredseda k dispozícii  spred niekoľkých rokov od subjektov, ktoré nebudú stavať tuto nákladnú športovú infraštruktúru, považoval za fakty a naše rozpočty, teda tých ktorí musia tieto stavby realizovať, naopak nepovažoval za “dôkaz”. Prečo teda nebudujú  štadióny a haly tieto subjekty, keď je to také jednoduché a finančne nenáročné?,“ pýta sa Trnka.

Keby mesto ľúbil, nevidel by len sám seba

Primátor je sklamaný z politikárčenia, ktoré okolo EYOF začal vytvárať vicepremiér. Hovorí, že srdcia mnohých Košičanov bijú za to, aby sa tu mohol EYOF usporiadať.

„Som presvedčený, že tento človek Košice nikdy nemiloval. Keby ich ľúbil aspoň ako sám seba, pomôže zo svojho postu nášmu mestu s organizáciou EYOF a aj sám by som ho pochválil za to, že aj vďaka nemu pribudnú po EYOF pre obyvateľov mesta viaceré športoviská. Keďže v zmysle jeho vyjadrení štát neprispeje Košiciam na budovanie športovej infraštruktúry ani len jediným eurom, považujem to za facku obyvateľom mesta, kraja a všetkým tým, čo športujú. Ak sú jeho slová aj oficiálnym stanoviskom slovenskej vlády, tak sa všetci jej členovia môžu hanbiť...“

Primátor mesta a predseda KSK sa k organizácii EYOF 2021 v Košiciach vyjadria v piatok na spoločnej tlačovej konferencii. Miesto a čas budú oznámené v priebehu štvrtka.

Autor/zdroj: Mesto Košice
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 27.02.2019 16:00
Upravené: 28.01.2020 13:42

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001