Stredoškoláci z Košického kraja si prebrali významné medzinárodné ocenenie

Takmer 190 študentov z Košického kraja si vo štvrtok 22. septembra prevzalo významné medzinárodné ocenenie vojvodu z Edinburghu.

Študenti stredných škôl z celého kraja opäť dokázali, že sa neboja výziev a majú srdce na správnom mieste. Za svoju usilovnosť získali významné ocenenie v rámci programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (DofE). Mladý človek, ktorý chce cenu DofE získať, musí na sebe vytrvalo pracovať aspoň 6 mesiacov a prekonať 4 výzvy. Rozvíjať svoj talent, športovať, angažovať sa ako dobrovoľník a na záver zvládnuť dobrodružnú expedíciu. Vo štvrtok 22. 9. 2022 si ocenenia prebralo takmer 190 študentov z Košického kraja. Tí venovali pomoci vo svojom okolí vyše 3194 hodín. Čistili okolie, venovali sa seniorom či rovesníkom, pomáhali rôznym neziskovým organizáciám a šírili dobro.

„Župa podporuje vzdelávanie, ktoré sa nesústreďuje len na vedomostný rozvoj mladých, ale komplexne rozvíja aj ich schopnosti a charakterové vlastnosti pre reálny život. To sa nám na východe darí aj vďaka programu DofE. stredoškoláci významným spôsobom podali pomocnú ruku starším aj sociálne vylúčeným. Cením si ich spolupatričnosť, ktorej výsledkom je po prepočte takmer 400 pracovných dní. Som na nich hrdý, aj vďaka DofE rozhýbali seba i celý náš kraj. Okrem toho, ocenenie, ktoré im právom patrí, uznáva vyše 20 zamestnávateľov a tiež pomáha pri získaní štipendií či pri prihlasovaní sa na vysoké školy doma aj v zahraničí,“  informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.   

Alexandra, študentka Gymnázia, Šrobárova 1 v Košiciach, nebola výnimkou. V rámci DofE sa venovala vareniu ale aj pravidelnému bicyklovaniu, aby zdolala trasu Čermeľ – Bankov – Jahodná za vytýčený čas troch hodín. Aj napriek tomu, že plánovala pravidelne navštevovať zariadenie sociálnych služieb a robiť spoločnosť osamelým seniorom, po vypuknutí vojny na Ukrajine sa rozhodla ísť na železničnú stanicu a pomáhať ľuďom, ktorí utekali pred vojnou. „Vďaka tejto skúsenosti som sa stala empatickejšou. Ľudí utekajúcich pred vojnou mi bolo nesmierne ľúto a nevedela som si predstaviť, že by sme sa v takej situácii ocitli my. Prekvapilo ma, že napriek tomu boli veľmi milí a priateľskí. Uvedomila som si, že málokedy na ľuďoch vidieť, čo prežívajú. Nehodnotím životy ostatných podľa toho, ako vyzerajú navonok, lebo neviem, ako je to v skutočnosti a v ich vnútri,” vraví mladá študentka.

Študentka Barbora Stupavská z Gymnázia, Trebišovská 12 v Košiciach sa rozhodla v rámci dobrovoľníckej činnosti háčkovať čiapky, rukavice i šály pre deti alebo aj dospelých z krízového centra pre rodiny a takto využiť svoj voľný čas v prospech komunity. „Dobrovoľnícka činnosť bola pre mňa na začiatku neuchopiteľná, no je to veľmi dôležitá časť života. Teraz už úplne inak vnímam nezištné skutky a oveľa viac ich aj sama realizujem. Zistila som, že ma robí šťastnou pomáhať druhým,“  hodnotí Barbora Stupavská.

Na Slovensku funguje program DofE od roku 2015. Po siedmich rokoch sa programu podarilo prekročiť hranicu, keď dokopy ocenil vyše 5 500 študentov z vyše 210 škôl a organizácií. Na jeseň 2022 si svoje ocenenie DofE odnesie celkovo vyše 1300 mladých z celého Slovenska.

„Ocenenie DofE je dôkazom toho, že mladí ľudia vedia na sebe makať, nastaviť si ciele a vytrvalo a motivovane pracovať na ich naplnení. Sú to cenné charakterové vlastnosti, ktoré uznávajú top slovenskí zamestnávatelia, vysvetľuje riaditeľ DofE na Slovensku Miloš Ondrášik.

Zoznam škôl a organizácií z Košického samosprávneho kraja, kde študujú ocenení študenti

Centrum voľného času, Košice

Cirkevné gymnázium Štefana Mišíka, Spišská Nová Ves

Evanjelické gymnázium J. A. Komenského, Košice

Gymnázium a základná škola Sándora Máraiho s vyučovacím jazykom maďarským - Márai Sándor Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium és Alapiskola, Košice

Gymnázium, Javorová 16, Spišská Nová Ves

Gymnázium, Opatovská cesta 7, Košice

Gymnázium P. Horova, Michalovce

Gymnázium P.J. Šafárika - P.J. Šafárik Gimnázium, Rožňava

Gymnázium Š. Moysesa, Moldava nad Bodvou

Gymnázium, Šrobárova 1, Košice

Gymnázium sv. Edity Steinovej, Košice

Gymnázium sv. Tomáša Akvinského, Košice

Gymnázium, Trebišovská 12, Košice

Gymnázium Ľ. Štúra, Michalovce

Škola umeleckého priemyslu, Košice

Spojená škola sv. Košických mučeníkov, Košice

Spojená škola, Kollárova 17, Sečovce

Súkromná stredná odborná škola DSA, Trebišov

Základná škola Bernolákova, Košice

Základná škola, Ždaňa

Autor/zdroj: Archív KSK
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 22.09.2022 10:13
Upravené: 26.01.2023 16:29

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001