Spoznávajme prírodu šiestym zmyslom

Pre zrakovo hendikepovanú verejnosť sprístupnia v piatok 18. decembra 2015 o 13:00 hod. v expozícii Východoslovenkého múzea Príroda Karpát na Hviezdoslavovej 3 v Košiciach výstavu Spoznávajme prírodu šiestym zmyslom.

Projekt „Spoznávajme prírodu šiestym zmyslom“ je určený predovšetkým pre zrakovo postihnutých návštevníkov Východoslovenského múzea (VSM). Jeho cieľom je obohatiť prírodovednú expozíciu múzea o umelecky stvárnené modely skamenelín, živočíchov a rastlín. Na rozdiel od väčšiny exponátov múzea sú tieto modely voľne prístupné a návštevník si ich bude môcť ohmatať. Tieto modely sú stálou súčasťou expozície a budú slúžiť predovšetkým ako didaktická pomôcka pre nevidiacich a slabozrakých. Na 8 modeloch predstavíme skameneliny, podmorský svet, či stopy veľkých šeliem v lese.

Východoslovenské múzeum, podobne ako iné kultúrne inštitúcie, reaguje týmto projektom na potreby spoločnosti. Nevidiaci a slabozrakí vnímajú svoje okolie predovšetkým pomocou sluchu a hmatu. Z toho dôvodu sú nezriedka obmedzovaní pri spoznávaní prírodného a kultúrneho dedičstva. Súčasná doba si ale vyžaduje všestranný prístup kultúrnych zariadení s prihliadaním aj na hendikepované skupiny obyvateľstva. Bezbariérový prístup, či používanie Braillovho písma v kultúrnych inštitúciách a na úradoch, sa stáva neodmysliteľnou súčasťou modernej spoločnosti.

Realizácia projektu sa uskutočnila vďaka finančnej podpore dotačného systému Ministerstva kultúry SR.

 

 

 

Autor/zdroj: Východoslovenské múzeum
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 15.12.2015 09:00
Upravené: 28.03.2017 12:25

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001