[Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabo vidiacich alebo špecializované či staršie prehliadače.] Prejsť na pôvodnú verziu...
Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.
Pod Spišským hradom sa chystá veľká slávnosť. Počas dvoch víkendových dní od 25. do 26. júna 2022 sa uskutoční obľúbený 48. ročník Spišských folklórnych slávností. Festival pripravuje Spišské kultúrne centrum a knižnica v Spišskej Novej Vsi, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho. Oslava tradícií a zvykov našich predkov sa bude opäť konať v nezameniteľnom prostredí Spišského salaša v Spišskom Podhradí, pod záštitou predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku.
„Tradičné a obľúbené Spišské folklórne slávnosti sa opäť uskutočnia v rozmere, v akom ich všetci poznáme, bez pandemických obmedzení. Zvyky, remeslá, lokálna gastronómia a desiatky nositeľov ľudových tradícií na jednom pódiu, to je vzácnosť nášho kraja, ktorú vždy radi podporíme. Teším sa, že aj týmto podujatím si budeme môcť pripomenúť korene, hodnoty a temperament východniarov,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Ponuka 48. ročníka festivalu tradičného tanca a hudby bude bohatá. Autori jednotlivých programov nachystali dva dni nabité scénickými a mimoscénickými programami, veľká scéna bude patriť prevažne najúspešnejším a jubilujúcim súborom, kolektívom, jednotlivcom a ľudovým hudbám z regiónu Spiša. „Okrem domácich sa všetkým fanúšikom folklóru predstavia aj súbory spoza hraníc regiónu aj Slovenska. Tešiť sa môžu na kolektívy z Poľska, FS Ruthenia a O Gadže Bašaven z Bratislavy, ŽSSk Ulijanky z Nitry a mnoho iných. Program sme sa aj tento rok snažili vyskladať tak, aby si na svoje prišli naozaj všetci, ktorým učarovali krásne hlasy, vzácne kroje i rýchle nohy tanečníkov,“ dodala riaditeľka Spišského kultúrneho centra a knižnice v Spišskej Novej Vsi Monika Tkáčová.
Na malej, ale aj veľkej scéne budú prebiehať programy venované najmenším divákom, napríklad v podobe bábkového divadla. Chýbať nebudú ani školy tanca a spevu, sobotné pálenie vatry a následne hudobno-tanečná zábava s ľudovou hudbou pod vedením Filipa Žigu z Gelnice. V ponuke budú aj historicko-etnografické výstavy, jarmok remesiel, tradičná ľudová kuchyňa či tvorivé dielne.
Kompletný program je k dispozícii na webovej stránke https://osveta.skcak.sk/archiv/spisske-folklorne-slavnosti-48-rocnik. Toto podujatie v verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Koniec obsahu.
Copyright © 2009-2025
Košický samosprávny kraj. Všetky práva vyhradené.
.
Koniec stránky.