Program DofE podporuje v Košickom kraji mladých od 14 do 24 rokov

Košický samosprávny kraj (KSK) podpísal memorandum o spolupráci s rozvojovým programom Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE), ktorá v Košickom kraji pôsobí už tretí rok. Celkovo sa do tohto programu v našom kraji zapája tento rok 25 organizácií, medzi ktorými sa nachádza napríklad 12 štátnych stredných škôl, štyri cirkevné, štyri súkromné, jedna stredná škola zriadená Okresným úradom. Tento rok sa o získanie tohto ocenenia pokúša vyše 450 mladých ľudí z Košického kraja.

„Program DofE si nás získal základnou myšlienkou, že každý mladý človek má potenciál uspieť a príležitosť na dobré vzdelanie mu v tom môže pomôcť. Vychádza z princípov zážitkovej pedagogiky, čo podporuje náš zámer rozhýbavať vzdelávanie v kraji. Nesústreďuje sa len na vedomostný rozvoj mladých, ale komplexne rozvíja aj ich schopnosti a charakterové vlastnosti pre reálny život,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.         

Program poskytuje zapojeným školám odbornú, organizačnú a informačnú podporu pri osobnostnom rozvoji mladých ľudí komplexným a zážitkovým spôsobom. Mladý človek, ktorý chce cenu získať, musí na sebe vytrvalo pracovať aspoň 6 mesiacov a prekonať štyri výzvy. Rozvíjať svoj talent, športovať, angažovať sa ako dobrovoľník a na záver zvládnuť dobrodružnú expedíciu.

„Úprimne veríme v potenciál každého mladého človeka. Aj preto je pre nás spolupráca s VÚC-kami kľúčová. Sme hrdí na to, že aj študenti v Košickom samosprávnom kraji majú už tretí rok možnosť pracovať na sebe v rámci DofE. Plnia si tak svoje ciele a sny, cibria vytrvalosť a cieľavedomosť, spoznávajú a prekonávajú sami seba a získavajú tak cenné skúsenosti pre ďalší akademický a pracovný život,“ ozrejmil význam programu Marián Zachar, riaditeľ Národnej kancelárie DofE na Slovensku.

DofE je medzinárodný vzdelávací program, ktorý pred vyše šesťdesiatimi rokmi založil princ Philip, manžel britskej kráľovnej a dodnes je jeho patrónom. Ročne ho realizuje 1,3 milióna mladých ľudí vo veku od 14 do 24 rokov v 140tich krajinách sveta. Na Slovensku bolo v minulom školskom roku 2018/ 2019 do DofE zapojených vyše 3000 účastníkov. Momentálne sa DofE realizuje na vyše 170 organizáciách a školách po celom Slovensku. Národná kancelária DofE funguje na Slovensku od roku 2015.

Autor/zdroj: JUDr. Anna Terezková
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 03.12.2019 08:00
Upravené: 31.01.2020 16:51

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001