Priestor na spoluprácu je vo vzdelávaní, kultúre i podpore podnikania

Gubernátora Krasnojarského kraja Leva Vladimiroviča Kuznecova s delegáciou prijal vo štvrtok 25. októbra na pôde Košického samosprávneho kraja jeho predseda Zdenko Trebuľa. Prvá oficiálna návšteva najvyšších predstaviteľov partnerského kraja má za cieľ dohodnúť sa podrobnejšie na formách reálnej spolupráce v oblastiach, ktoré obidve strany deklarovali v Dohode o obchodno-ekonomickej, vedecko-technickej a kultúrnej spolupráci medzi vládou Krasnojarského kraja (Ruská federácia) a Košickým samosprávnym krajom (Slovenská republika). Dohodu podpísali 18. marca 2011.

„Ak niekto položí otázku čím je pre nás zaujímavý Krasnojarský kraj, môžem odpovedať, že je to silný partner, ktorý sa veľmi dynamicky rozvíja. Zaberá podstatnú časť Sibíri, má obrovské zásoby rúd a nerastných surovín, výborné predpoklady pre ekonomický rozvoj. Náš spoločný záujem vidím určite v školstve, vzdelávaní, ale aj v kontaktoch malých a stredných podnikateľov,“ povedal po stretnutí predseda KSK Zdenko Trebuľa. „Košický hutnícky kombinát je postavený na ruských technológiách, aj suroviny dováža z Ruska a Ukrajiny, preto tu vidím veľký priestor na ďalšiu spoluprácu. Krasnojarci budú v roku 2019 usporiadateľmi svetovej zimnej univerziády, aj preto si chcú pozrieť košickú Steel arénu. My im zasa chceme ponúknuť prezentáciu kultúry a umenia u nás v roku 2013, keď naša metropola bude európskym hlavným mestom kultúry. Priestor na spoluprácu tu určite je.“

Gubernátor Krasnojarského kraja Lev Vladimirovič Kuznecov ocenil bohatý dvojdňový program, ktorý partneri z Košického samosprávneho kraja pripravili. Aj on vidí ako najdôležitejší prostriedok na napredovanie vzdelávanie a zlepšovanie životných podmienok. „Ak by sme mali aj najpokrokovejšie technológie, bez kvalifikovaných ľudí by nebolo možné využívať ich. Preto je v centre našej pozornosti spolupráca medzi univerzitami. Jedným z kľúčových momentov našej práce sú vzdelávanie a zdravotníctvo. Budujeme najmodernejšie medicínske centrá. Za posledné tri roky sa to prejavilo aj na pozitívnej demografickej krivke, čo je výsledok pôrodnosti, ale aj migračnej politiky. Chceme poskytnúť svetu pravdivý obraz, aby chápal, čo je Sibír, pretože napríklad v Belgicku starší ľudia aj dnes ešte strašia mladých, že ak budú zlí, pošlú ich na Sibír. Naše medzinárodné vzťahy sú významným krokom k tomu, aby sme tento obraz zmenili,“ zdôraznil Lev Vladimirovič Kuznecov.

Zdenko Trebuľa odovzdal Plaketu predsedu Košického samosprávneho kraja za rozvoj partnerských vzťahov gubernátorovi Krasnojarského kraja Levovi Vladimirovičovi Kuznecovovi a honorárnemu konzulovi Slovenskej republiky v meste Krasnojarsk Valerijovi Alexandrovičovi Gračovovi. V rozhovore o postavení regiónov sa obidvaja predstavitelia krajov s úsmevom zhodli na tom, že nie je ľahké udržať ľudí na východe. Aj v jednej aj v druhej krajine najmä mladých láka odchod do veľkých miest na západe. V našom prípade do Bratislavy, v prípade Krasnojarska do Moskvy a Petrohradu. Dôležité je preto dať ľuďom dobrú prácu, aby boli spokojní.

V delegácii Krasnojarského kraja je sú námestníci gubernátora, minister pre šport, mládež a cestovný ruch, minister zdravotníctva, riaditeľ Sibírskej federálnej univerzity, výkonný riaditeľ Štátnej poľnohospodárskej univerzity, predseda obchodno-priemyselnej komory Centrálnej Sibíri a ďalší odborní pracovníci. V programe dvojdňovej návštevy Košického kraja je návšteva spoločnosti U.S.Steel, priemyselného parku Kechnec, Východoslovenského ústavu srdcových chorôb, Tokajskej vinohradníckej oblasti, Technickej univerzity Košice, spoločnosti SEZ Krompachy a košickej Steel arény.

Autor/zdroj: Zuzana Bobriková
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 25.10.2012 15:00
Upravené: 07.03.2017 12:14

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001