Príbeh požiaru kostolnej veže v galérii
Vo štvrtok 14. septembra predstaví divadelný projekt pod názvom DUF-ART ďalšiu multimediálnu inscenáciu spojenú s tancom a projekciou. Projekt Spišského osvetového strediska je pripravený v spolupráci s Galériou umelcov Spiša a Mestom Spišská Nová Ves. Divadelné predstavenie Smrť drží v ústach oheň si môže verejnosť pozrieť v Galérii umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi – Zimná 46 vo štvrtok večer 14. 9. 2017 o 19.hodine a predstavenia pre školy sa uskutočnia dopoludnia. Vstup na podujatie je voľný, no kapacita miest je obmedzená.
Galéria umelcov Spiša je miesto, ktoré sa na chvíľu premení na divadelné dosky a ponúkne unikátny umelecký zážitok. Na nádvorí spomínanej budovy sa odohrá divadelné predstavenie Smrť drží v ústach oheň, ktorej atmosféra ožije aj vďaka talentovaným ochotníkom z Divadla teatrálnej skratky a tanečníkom z Denzz Industry, s ktorými sa môžu návštevníci preniesť do minulosti a zažiť kúsok tejto smutnej histórie mesta Spišská Nová Ves.
Neogotická veža farského kostola Nanebovzatia Panny Márie sa nachádza v samotnom centre mesta Spišská Nová Ves a je najvyššou kostolnou vežou na Slovensku. Jej vznik sa však spája s veľmi dramatickými udalosťami, ktoré sa začali v revolučnom roku 1848. Vzbury a revolúcie zachvátili celú Európu a ich dôsledky pocítili aj obyvatelia vtedajšieho Iglova.
Problematická situácia vyvrcholila začiatkom roka 1849, kde sa do mesta stiahli maďarskí povstalci, no v neďalekej Levoči sídlila cisárska armáda vedená generálom Kieseweterom. Na základe nie celkom presnej správy, že pri kostole stojí 24 vozov s pušným prachom, cisársky generál zaútočil a z Blaumontu začalo cisárske delostrelectvo ostreľovať mesto zápalnými raketami, ktoré dopadli zväčša na rímskokatolícky farský kostol a okolité domy, hlavne na domy na Levočskej ulici. Kostolná veža vzbĺkla plameňom.
„Vďaka inscenácii sa pokúšame priblížiť divákom nie len históriu nášho mesta, ale de facto i históriu Slovenska a celej vtedajšej monarchie. Naše dejiny nie sú len izolovanými regionálnymi dejinami, ale sú súčasťou uhorských i svetových dejín. Revolúcie, ktoré sa v polovici 19. storočia preliali celou Európou postihli i nás a rovnako sa tu prejavili i snahy o zrovnoprávnenie postavenia Slovákov v štáte. Hoci inscenácia buduje na reálnych historických faktoch, jej cieľom je predovšetkým sprostredkovať prežívanie „obyčajných“ ľudí, ktorí sú súčasťou veľkých historických udalostí.“ približuje režisér hry Peter Karpinský.
Autor/zdroj:
Spišské osvetové stredisko
Zverejnil:
Ing. Peter Kupčík
Vytvorené:
13.09.2017 12:39
Upravené:
14.07.2021 14:37