Prezidentka SR diskutovala so županom o problémoch obyvateľov Košického kraja

Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka vo štvrtok 6. februára prijal na Úrade Košického samosprávneho kraja prezidentku Slovenskej republiky Zuzanu Čaputovú. Pre hlavu štátu to bola prvá oficiálna návšteva s predstaviteľmi košickej župy od jej zvolenia do funkcie.

Návšteva prezidentky SR na Úrade KSKPredmetom stretnutia bolo viacero tém, ktoré trápia obyvateľov Košického kraja. „Rozprávali sme sa aj o rôznych výzvach, ktorým,  napríklad kraj čelí. Či je to oblasť dopravy, alebo otázka zamestnanosti, aj v súvislosti  so situáciou U.S. Steele. Rozprávali sme sa aj o environmentálnych výzvach na úrovni kraja. Hovorili sme samozrejme  o Chemku Strážske. O tom, ako tento projekt, dúfam, v budúcnosti už nadobudne konkrétnejšie kontúry než teraz, pretože je to stará environmentálna záťaž,“ povedala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Podľa predsedu KSK, Rastislava Trnku, problém s PCB látkami sa netýka len Chemka Strážske a jeho areálu ale širokého okolia. „Týka sa to napríklad aj zamorenej pôdy na Zemplínskej šírave a v širšom okolí. Košický kraj vie pomôcť vytvorením štúdie, ktorá by navrhla riešenia spracovania týchto nebezpečných látok. Mrzí ma, že zatiaľ nebolo iniciované stretnutie s predstaviteľmi vlády a širšia diskusia o tejto problematike so župou. Na druhej strane nás teší, že sa o problematiku zaujíma hlava štátu. Čo sa týka tejto témy, ostávame v kontakte a budeme sa o tom rozprávať, pravdepodobne, už s novou vládou,“  informoval Trnka.  

Návšteva prezidentky SR na Úrade KSKPrezidentka vyjadrila podporu a prisľúbila aktivitu, ktorú vyvinie v rámci svojich kompetencií. Riešiť situáciu je nevyhnutné, keďže PCB látky nemajú dopad iba na kvalitu životného prostredia, ale vážne ohrozujú aj zdravie ľudí po niekoľko generácií.  Župan Trnka upozornil aj na negatívny vplyv ekologickej záťaže na oblasť cestovného ruchu na Zemplíne.

Hlava štátu sa na štvrtkovej návšteve kraja zaujímala aj o situáciu s dopravnou infraštruktúrou. Podľa Trnku na východe chýba dobudovanie diaľnice od Košíc po hranice s Ukrajinou. „Košický kraj má oproti iným krajom najnižší počet diaľnic a rýchlostných ciest. Najväčšia záťaž sa preto presúva na cesty prvej, druhej a tretej triedy. Okrem dobudovania D1 je nevyhnutné dokončiť aj rýchlostnú cestu na trase Moldava nad Bodvou a Rožňava. Gemer už dlhodobo trápi vysoká nezamestnanosť a s tým súvisiace vyľudňovanie,“ dodal Trnka.

Návšteva prezidentky SR na Úrade KSKV rámci školstva župan prezidentke predstavil nové projekty pre stredné školy, či koncepcie podpory nadaných študentov, ktorí reprezentujú kraj. Rozprávali sa aj o zamestnanosti v Košickom kraji či sociálnej politike. „Pani prezidentka prejavila záujem o najproblémovejšie oblasti nášho kraja.  Príjemne ma prekvapilo, že bola zorientovaná v týchto témach a mala dostatok informácií. Preto verím, že čo sa týka situácie v Chemku Strážske, aj ona pomôže tomu, aby sa konečne po desiatkach rokov tento problém pohol dopredu,“ dodal Trnka.

Autor/zdroj: JUDr. Anna Terezková
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 06.02.2020 14:28
Upravené: 18.01.2021 16:38

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001