Prezident republiky sa stretol s predsedom KSK

Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska vo štvrtok 21.decembra navštívil Úrad Košického samosprávneho kraja. V Zrkadlovej sále sa stretol s predsedom KSK Rastislavom Trnkom.

Prezident neskôr navštívil Gymnázium Šrobárova, kde diskutoval so študentmi. „S novým županom sme diskutovali o víziách župy, o jej problémoch, ako vidí spoluprácu župy a mesta," uviedol prezident. 

Na Gymnáziu Šrobárova rozoberal s učiteľmi situáciu v školstve a so študentmi rozprával na rôzne témy. Jednou z otázok bolo, či má Slovensko kvalitné vysoké školy. „Na Slovensku máme špičkové vysoké školy, máme, žiaľ, aj veľa zlých škôl, ale sú rebríčky a študenti si podľa mňa na ich základe vedia presne vybrať školu. Apeloval som na nich, aby boli pri výbere na seba nároční, aby si nevybrali vysokú školu, na ktorú sa je ľahko dostať, ľahko ju vyštudovať, len potom do praktického života majú veľmi slabý základ a nikto ich nebude chcieť zamestnať," povedal Andrej Kiska. Študenti môžu podľa neho, ak to tak cítia, ísť študovať aj do zahraničia, mali by sa však vrátiť, keďže Slovensko sa bez mladých talentovaných ľudí nepohne ďalej.  

Ďalšou študentskou otázkou bolo, čo spraviť s korupciou, na čo reagoval, že sa dá skutočne riešiť len vtedy, ak je to postavené ako priorita. „Treba začať odvrchu, aby si každý jeden politik bol plne vedomý, že s korupciou treba skutočne skončiť a že to nie je len o politických deklaráciách," konštatoval.

Školstvo, doprava, ale aj otázky korupcie či príchodu investorov boli podľa neho aj témami stretnutia s prezidentom SR Andrejom Kiskom, ktorý vo štvrtok prišiel do Košíc v rámci svojho posledného tohtoročného výjazdu do regiónov. "Som rád, že máme takpovediac ďalšieho spojenca v Bratislave a východné Slovensko je opäť trošku viac vnímané aj z tej národnej úrovne. Som veľmi rád, že s pánom prezidentom budeme komunikovať aj naďalej, minimálne ohľadom týchto tém," konštatoval Trnka. S prezidentom hovorili na Úrade KSK a následne navštívili Gymnázium Šrobárova.

Odmietavo sa predseda KSK stavia k myšlienke presunu riadenia stredného školstva zo samosprávnych krajov pod štát, ktorú nedávno prezentoval premiér Robert Fico (Smer-SD). "To školstvo treba zastabilizovať a ja nevidím cestu v tom, že sa opäť budú zásadným spôsobom meniť pravidlá. Treba pomôcť tam, kde sa dá, a myslím si, že predsa len tá župa je bližšie k stredným školám ako Bratislava," povedal Trnka.

Súčasťou programu návštevy prezidenta v Košiciach bola aj prehliadka spoločnosti DB Biotech a návšteva vianočných trhov.

 

Autor/zdroj: Tlačová agentúra SR
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 21.12.2017 14:15
Upravené: 14.02.2018 08:29

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001