Predvianočné šantenie s vláčikmi na dopravnej priemyslovke

Malé elektrické vláčiky na Strednej priemyselnej škole dopravnej (SPŠD) na Hlavnej ulici 113 budú jazdiť aj pred tohtoročnými Vianocami. Tradičná decembrová akcia určená pre širokú verejnosť potrvá celý týždeň, od pondelka 11. do piatku 15. decembra. Školské modelové koľajisko ožije každý deň od 16.00 do 19.00 hodiny. Vstup je voľný.

Modelové koľajisko v SPŠD má vyše 42-ročnú históriu. Vybudované je v mierke H0, čo znamená,  že všetko je na ňom oproti reálnej skutočnosti zmenšené 87-krát. Modelové vláčiky sú napájané jednosmerným napätím z koľajníc, riadia ich členovia železnično-modelárskeho klubu z ovládacích pultov. Koľajisko zveľaďujú študenti školy aj žiaci z iných košických škôl, ktorých zaujíma železničné modelárstvo. Klub spolupracuje aj s Košickou detskou historickou železnicou (KDHŽ), vo svojich radoch má až 6 mladých železničiarov KDHŽ.

„Koľajisko malo prvotne slúžiť len žiakom školy, ako praktická pomôcka pri výučbe predmetov zameraných na železničnú dopravu. So svojím vzhľadom je však pútavé aj pre rodiny s deťmi, preto je od roku 1993 pravidelne prístupné verejnosti. Kým vtedy sa bezpečne jazdilo len 4 vlakovými súpravami, v súčasnosti je možné prevádzkovať vyše 20 vlakov. Vďaka rozsiahlej školskej zbierke s vyše 520 modelmi môže široká verejnosť počas týždennej predvianočnej akcie uvidieť rozmanitosť vlakovej dopravy. Modely sa budú v priebehu týždňa obmieňať, každý deň je venovaný inej téme. V pondelok potiahnu vagóny parné lokomotívy, v utorok dízlové. V stredu sa odprezentujú elektrické rušne, vo štvrtok to bude mix z našich tratí. Piatok je venovaný spomienke na zakladateľa klubu Edmunda Kažimíra, zanieteného zberateľa železničných modelov,“ vysvetľuje Martin Balkovský, vedúci železnično – modelárskeho klubu pri SPŠD.

Premiérovo sa na koľajisku predstaví model moderného elektrického rušňa Vectron od výrobcu Siemens Mobility. Jeho prevádzka je možná takmer v celej Európe. Na Slovensku ho cestujúci môžu vidieť v čele osobných vlakov RegioJet, tento typ rušňa od novej zmeny cestovného poriadku - 10. decembra nasadí na vybrané vlaky aj Železničná spoločnosť Slovensko.

Pre návštevníkov je pripravená aj výstava železničiarskych čapíc od Miroslava Kocáka.

Na svoje si určite prídu najmä deti, ktoré sa nemusia len pasívne prizerať, ale pri troche šťastia si môžu s vláčikmi aj zašantiť. Ako výpravcovia sa zapoja do riadenia železničnej prevádzky, aj keď iba tej modelovej. Vstup pre verejnosť je voľný. 

 

 

Autor/zdroj: Archív KSK
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 08.12.2017 09:00
Upravené: 20.10.2021 18:19

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001