Predseda Košického samosprávneho kraja prijal prvú vládnu návštevu

S podpredsedníčkou vlády SR pre investície a informatizáciu SR, Veronikou Remišovou, diskutovali o lepšom čerpaní eurofondov v rámci Košické kraja

Návšteva vicepremiérky na Úrade KSKV piatok 12. júna mal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka prvú vládnu návštevu na Úrade KSK. S tímom podpredsedníčky vlády SR pre investície a informatizáciu rokovali o spôsobe čerpania eurofondov v súčasnom aj budúcom programovom období. Podľa župana Trnku v minulosti najviac brzdil proces čerpania eurofondov zle nastavený systém verejného obstarávania, či meškajúce termíny vyhlasovania výziev. Aj z toho dôvodu mnohé projekty nestihli byť dostatočné pripravené a tým pádom neboli prostriedky určené pre Slovensko vyčerpané. „Prostriedky z Európskej únie by mali slúžiť na rozvoj regiónov a na vytváranie lepších a kvalitnejších pracovných miest. Na to, aby sa to podarilo, ich nemôžeme používať na nezmyselné a zle pripravené projekty tak, ako v minulosti, kedy sme museli obrovské množstvo peňazí vracať,“ povedala podpredsedníčka vlády Veronika Remišová.

Návšteva vicepremiérky na Úrade KSKAko uviedla, Slovensko ešte úplne neprepáslo šancu dočerpať eurofondy v tomto programovom období. Vláda momentálne pracuje na realokácii týchto prostriedkov. Ak však chceme ešte v tomto období stihnúť vyčerpať peniaze z Bruselu, žiadať môžeme len na projekty, ktoré sú už pripravené. V rámci Košického samosprávneho kraja by mohlo ísť najmä o projekty na rekonštrukcie ciest. „Košický kraj je krajom s najnižším počtom diaľnic a rýchlostných ciest a preto je vysoká záťaž kladená na cesty II. a III. triedy, o ktoré sa stará župa. Ak by sme získali dodatočné finančné prostriedky na opravy týchto ciest, bola by to pre nás znásobená šanca, ako zvýšiť kvalitu cestnej infraštruktúry v našom kraji,“ povedal predseda KSK Rastislav Trnka.

Návšteva vicepremiérky na Úrade KSKŽupan ocenil, že vicepremiérka zavítala do Košického kraja v rámci svojich regionálnych ciest po Slovensku a prejavila záujem o spoluprácu. Predmetom diskusie boli aj projekty, ktoré by do Košického kraja nasmerovali viac investícií.  „Takým je napríklad iniciatíva Catching-up Regions, ktorá má pomáhať najmenej rozvinutým regiónom Európskej únie. Po Banskobystrickom a Prešovskom kraji by sa sme radi do tejto iniciatívy zapojili aj my, pokúšame sa o to už dva roky. Verím, že s novou vládou sa nám podarí získať pomoc Bruselu a Svetovej banky, ktorá túto iniciatívu zastrešuje. Vďaka nej by mohli v našom kraji vzniknúť nové pracovné miesta, znížili by sa regionálne rozdiely a zvýšila by sa životná úroveň ľudí z najmenej rozvinutých oblastí,“ povedal predseda KSK Rastislav Trnka. Ďalšou iniciatívou, v ktorej chce byť Košický kraj aktívny, je aj iniciatíva Spravodlivá transformácia regiónov (JTF). V rámci nej by mala byť pre Slovensko alokovaná takmer miliarda eur. „Tento balík peňazí by mohol smerovať napríklad k tomu, aby sme znížili uhlíkovú stopu a environmentálne záťaže v našom kraji,“ doplnil župan.

Autor/zdroj: JUDr. Anna Terezková
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 12.06.2020 16:15
Upravené: 19.01.2021 17:30

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001