Na železničnej stanici v Košiciach vznikol informačný bod pre vojnových utečencov
V informačných stánkoch získajú vojnoví utečenci informácie o možnostiach ubytovania v azylových centrách či pomoc s kúpou cestovného lístka.
Košický samosprávny kraj pokračuje v aktivitách na pomoc obyvateľom z vojnou skúšanej Ukrajiny. Doposiaľ otvoril azylové centrá, zabezpečuje kyvadlovú dopravu z hraničných priechodov, poskytuje základnú humanitárnu pomoc a zriadil kontaktné body na slovensko-ukrajinských hraniciach vo Vyšnom Nemeckom a Veľkých Slemencoch. Najnovšie župa otvorila ďalší informačný bod, a to aj na železničnej stanici v Košiciach. Vojnovým utečencom poskytujú informácie dobrovoľníci z Dobrovoľníckeho centra Košického kraja.
„Ľuďom, ktorí utekajú pred vojnou, sa snažíme podať pomocnú ruku na viacerých miestach. Okrem hraníc im naši dobrovoľníci ochotne poradia aj vo vestibule železničnej stanice v Košiciach, ktorá je dôležitým dopravným uzlom. Prichádzajúcim poskytujeme informácie o možnosti ubytovania v župných turistických ubytovniach, internátoch aj telocvičniach. V prípade, že obyvatelia z Ukrajiny cestujú ďalej, do iného mesta či krajiny, dobrovoľníci im pomôžu aj s kúpou cestovných lístkov. Vojnoví utečenci k nám prichádzajú vyčerpaní, v pomoci našim susedom chceme stáť v prvej línii. Krajských dobrovoľníkov preto v infopointe nájdu nostop,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Informačný bod funguje na železničnej stanici v Košiciach od utorka 1. marca. Pomocnú ruku však môže podať ktokoľvek, a to aj prostredníctvom zbierok pre vojnových utečencov. Košický samosprávny kraj zriadil na tento účel sklad humanitárnej pomoci, a to v priestoroch veľkokapacitného očkovacieho centra na Ostrovského ulici 1 pri Strednej odbornej škole informačných technológií v Košiciach, ktoré bolo čiastočne reprofilizované. Aktuálne je najviac potrebné zabezpečiť materiálnu pomoc v rámci občerstvenia a prenocovania. Východniari môžu priniesť napríklad vody, džúsy, detský výživy, balené croisanty či keksy. Vítaný je aj materiál na prenocovanie, akým sú postele, matrace, vankúše, paplóny, deky aj obliečky, uteráky, toaletný papier a hygienické vreckovky (suché a vlhčené), sprchové gély, zubné pasty a kefky, dezinfekcia na ruky, rúška i respirátory. Zapojiť sa môžu jednotlivci aj spoločnosti, ktoré majú chuť pomôcť. Všetok vyzbieraný materiál bude kraj distribuovať do telocviční, internátov, turistických ubytovní aj ďalších azylových centier, ktoré zriadil pre vojnových utečencov po celom kraji.
Všetky informácie o možnostiach pomoci obyvateľom z Ukrajiny zverejňuje kraj na webe.
Autor/zdroj:
JUDr. Anna Terezková
Zverejnil:
Ing. Peter Kupčík
Vytvorené:
02.03.2022 14:00
Upravené:
24.01.2023 10:10