Osmičkové roky v našich dejinách
Provokatívna, fundovaná a nepochybne zaujímavá verejná diskusia bude v Tabačke Kulturfabrik 28. marca 2018. Témou budú osmičkové roky v našich dejinách, ich historické súvislosti a posolstvo pre súčasnosť. Diskutovať od 17:00 h prídu historici Peter Jašek (ÚPN), Martin Pekár (UPJŠ) a publicista Arpád Soltész. Moderuje Michal Havran.
Diskusiu pripravili historici z Katedry histórie FF UPJŠ. Považujú totiž za samozrejmé a nevyhnutné reagovať na súčasnú spoločensko-politickú situáciu formou odbornej diskusie o kríze demokracie. A tiež preto, že poznanie a porozumenie minulosti vedie k schopnosti orientovať sa v súčasnom svete.
Podľa historičky Alžbety Bojkovej udalosti posledných dní, ktoré momentálne rezonujú v širokej odbornej i laickej verejnosti, majú oveľa hlbšie korene, než sa môže zdať na prvý pohľad. „Dejiny predsa tvoríme my. Je teda situácia, v ktorej sa Slovensko v týchto dňoch ocitlo, výsledkom rozhodnutí nás všetkých? Vieme sa z našej minulosti poučiť a naozaj začať budovať slušné Slovensko?“ pýta sa organizátorka diskusie A. Bojková. Pre odpovede si príďte v stredu do Tabačky.
Hostia:
Peter Jašek - historik, riaditeľ sekcie vedeckého výskumu na Ústave pamäti národa. Zameriava sa na systematický základný historický vedecký výskum obdobia neslobody, predovšetkým v oblasti pôsobenia štátnych orgánov a bezpečnostno-represívnych štruktúr aj v širších historických súvislostiach, či už domácich alebo medzinárodno-politických.
Martin Pekár - historik, vedúci Katedry histórie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach. V rámci vedeckého výskumu sa zameriava na na politické dejiny Slovenska v prvej polovici 20. storočia, predovšetkým obdobie Slovenskej republiky (1939 – 1945), problematiku národnostných menšín na Slovensku v 20. storočí, na regionálne dejiny východného Slovenska a urbánne dejiny.
Arpád Soltész - slovenský investigatívny novinár, v súčasnosti redaktor televízie JOJ. V 90. rokoch písal o prepojení politických predstaviteľov na mafiu. Svoje skúsenosti a poznatky z obdobia mečiarizmu pretavil v roku 2017 do knihy Mäso: Vtedy na východe. Venuje sa v nej vtedajšej situácii na východnom Slovensku, mafii, prevádzačom a obchodovaniu s ľuďmi v jeho rôznych podobách.
Alžbeta Bojková - historička, didaktička Katedry histórie FF UPJŠ v Košiciach. V rámci vedeckovýskumnej činnosti sa venuje dejinám školstva na Slovensku a didaktike dejepisu. V rámci pedagogickej činnosti pripravuje budúcich učiteľov dejepisu na magisterskom stupni štúdia. Je autorkou analyticko-pracovných učebníc dejepisu pre základné školy.
Autor/zdroj:
Tabačka Kulturfabrik
Zverejnil:
Ing. Peter Kupčík
Vytvorené:
27.03.2018 08:00
Upravené:
16.01.2019 19:16