Olá, Buenos dias, toto je moja kadernícka stáž v španielskej Valencii

Žiaci škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK majú úspech aj v zahraničí. Školský servis TASR uverejnil skúsenosti študenta Strednej odbornej školy na Gemerskej ulici v Košiciach. Rado Bajus v rámci projektu Erasmus absolvoval pracovnú stáž v španielskej Valencii.

Volám sa Rado Bajus a som študentom nadstavbového štúdia vlasovej kozmetiky v II.NSA na SOŠ Gemerská v Košiciach. Koncom apríla (17.4. – 30.4. 2016) som v rámci projektu Erasmus absolvoval pracovnú stáž v španielskej Valencii. Spolu so mnou aj ďalších 14 študentov z odborov kaderník a kozmetička – vizážistka. Naša škola má s takýmito stážami už bohaté skúsenosti, organizovala pobyt v Londýne alebo aj Lipsku. Skúsenosti a zážitky z Valencie sú super.

Pracoval som v modernom salóne LorasHair Art
V kaderníctve som najčastejšie umýval hlavy, ale každý deň som si mohol vyskúšať aj odbornejšiu prácu, napr. pánsky strih, farbenie, odfarbovanie, žehlenie vlasov, fúkanú a podobne. Bolo však potrebné robiť aj veci, ktoré sú v kaderníctve nevyhnutné, a to upratovanie, umývanie okien a zrkadiel, či prípravu bielizne. Všetko som v pohode zvládal, novinkou bola pre mňa pánska preparácia vlasov dorovna, holenie britvou, rôzne nové prípravky pre mužov, ale hlavne strihanie iba s efilačnými nožnicami. Keď som sa rozprával so spolužiakmi, aj tí sa v salónoch nezastavili a videli a vyskúšali množstvo nových vecí.

Naše baby vizážistky nadchli Španielky svojou klasickou masážou tváre a dekoltu, alebo gélovými nechtami. V salóne boli so mnou spokojní, nesťažovali sa, často ma chválili, boli veľmi milí a vybudovali sme si celkom dobrý vzťah. Šéf ma volal Radoman. Tak z toho sme mali dosť veľkú srandu, ale aspoň máme dobré fotky, na ktorých sa smejeme. Naša sprostredkovateľská organizácia v Španielsku Esmovia si nás u zamestnávateľov preverovala a mali veľmi dobré odozvy. Niektorí naši stážisti dostali zo salónov ako odmenu kozmetiku, tričká, kozmetické kufríky, či peniaze. A čo je bomba, niektorí dostali aj ponuku práce! Takže vo svete sa rozhodne nestratíme! 

Španieli po anglicky veľmi nevedia
V Španielsku bolo ťažké sa dorozumievať, lebo Španieli po anglicky veľmi nevedia. No, ako ktorí. Zvyčajne som v salóne komunikoval buď cez Googletranslate, alebo pomocou slovníčka. Ale môj kolega zopár slovíčok po anglicky vedel, takže sme sa vždy nejako dohovorili. Niekedy sa našli aj zákazníci, ktorí po anglicky vedeli, tak s nimi sa dalo porozprávať. Strihal som dokonca aj nejakého známeho futbalistu z FC Valencia, ale meno som zabudol...

Po anglicky som najviac rozprával v obchodoch, reštauráciách a s animátormi z Esmovie. Ak sa nedalo, tak prišli na rad ruky a nohy. Bývali sme v španielskych rodinách zvyčajne po dvoch. Teta bola dobrá kuchárka, mali sme vlastné kľúče, takže sme boli celkom spokojní. Po meste sme sa prepravovali metrom, busmi alebo metrobusmi, preukážka na integrovanú dopravu nám uľahčovala život.

Valencia je nádherné slnečné a farebné mesto pri Stredozemnom mori
Má vyše 800 000 obyvateľov. Ja si zvyčajne na druhých krajinách všímam ani nie tak veľké pamiatky, budovy a veľké veci, ale najmä malé detaily, maličkosti odlišné od našich. A mandarínkovníky vysadené po celom meste boli z tých maličkostí asi naj. Samozrejme, že sme absolvovali prehliadku historického centra, videli sme hlavnú katedrálu Asunción de Nuestra Seńorade Valencia s maľbami Francisca Goyu, v bazilike sme si pozreli svätý grál, centrálne trhovisko Mercado Central, kde bolo množstvo čerstvých, doslovne položivých plodov mora, ochutnali sme syry či slávnu sušenú šunku.

Múzeá a galérie boli cenovo veľmi prístupné, pre študentov 1 euro. Navštívili sme Taurino, čo je veľká korida na býčie zápasy, kde sme videli cvičiť matadorov. V múzeu sme si pozreli aj film o koride. Zaujímavé bolo archeologické centrum Almoina, ktoré pripomína podzemný komplex na Hlavnej ulici v Košiciach. Ukazuje antickú Valenciu, sú tam základy stavieb a perfektné digitálne vizualizácie, takže stavby nám rástli pred očami. Ďalšie múzeum Almudin s arabskými vplyvmi slúžilo ako hlavný sklad pšenice a malo nádhernú freskovú výzdobu.

Nedeľu sme strávili v slávnom City of Arts and Sciences. Jeho moderná nadčasová architektúra mi príde fascinujúca. Tento komplex bol vybudovaný v pôvodnom koryte rieky Turia, ktorá mesto často zaplavovala. Je tam Oceanografic, ktorý je najväčším podmorským svetom v Európe a videli sme tam vystúpenie v delfináriu, krokodíly, či žraloky plávajúce nad hlavou. Múzeum vedy princa Filipa pripomína kostru dinosaura a tam sme sa vybláznili na interaktívnym hrách. V Hemisferic, ktoré je vybudované ako ľudské oko, sme pozerali 3D film. Už sme boli tak unavení, že sme niektorí aj zaspali…

Pre Španielov je futbal druhým náboženstvom, preto sme navštívili aj štadión CF Valencia. Boli sme v zákulisí, v šatniach, i na striedačkách pri ihrisku, v kaplnke štadióna, aj v miestnosti určenej na tlačovky. Videli sme dresy, vlajky a samozrejme i víťazné trofeje klubu. V nedeľu som išiel s profesorkami a niektorými spolužiačkami na sv. omšu. Okrem našich profesoriek sa nám venovali aj animátori z Esmovie. Pripravili pre nás uvítaciu tapaspárty, kde sme ochutnali ich špeciality (napr. kalamáre), prehliadku grafitov mesta, piknik na pláži pri mori s volejbalom a prípravou a ochutnávkou sangrie, zaviedli nás na úžasnú fiestu, kde sme videli typické flamengo, či rozlúčkovú párty.

Esmovia nám zabezpečila aj exkurziu na štátnej odbornej škole podobného typu ako je naša na Gemerskej Je ale oveľa väčšia, študuje tu 1600 žiakov a učí 130 učiteľov. Videli sme prevádzky odborov kaderník, kozmetik a školskú knižnicu. Žiaci sa učia 6 rokov v troch leveloch. Kaderníci češú len na figurínach, nemajú zákazníkov, ale výnimočne češú svojich príbuzných. Bola tam prísna disciplína, v škole sa napr. nedalo hocikedy jesť. Ale mne sa páčil ten štýl ako z nejakého amerického filmu, keď študenti sú na univerzitnom dvore a hrajú futbal, rozprávajú sa, jedia, učia sa.

Som veľmi vďačný profesorkám, ktoré nás sprevádzali, za to im patrí klobúk dole. Cením si ich láskavý a zodpovedný prístup k nám. Ďakujem svojej škole za všetky možnosti, ktoré mi počas štúdia ponúkla – nielen štúdium, ale aj rôzne školenia, súťaže, školské akcie, kde som mohol hrať a spievať, ale aj túto zahraničnú stáž. S jej absolvovaním som veľmi spokojný, pretože to bola pre mňa veľká skúsenosť. Mohol som zažiť mnoho zážitkov, spoznať nových ľudí, ich kultúru a zvyky, budovať vzťahy aj s ľuďmi z našej školy a získať nové zručnosti vo svojom odbore. Takúto stáž by som odporúčal každému. Nič tým nestratíte, len získate. No, už len zmaturovať... Hasta la vista!

Autor/zdroj: Rado Bajus, TASR
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 02.06.2016 16:00
Upravené: 16.10.2021 15:35

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001