Nová edukačná bylinková záhrada aj pre nevidiacich návštevníkov Botanickej záhrady UPJŠ
Na projekt putovala vďaka úspešnému hlasovaniu verejnosti v rámci participatívneho rozpočtu Košického samosprávneho kraja (KSK) dotácia 25 000 eur.
V Botanickej záhrade (BZ) Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) sa od leta minulého roka realizoval projekt prostredníctvom Občianskeho združenia BotaniKE. Vďaka úspešnému hlasovaniu verejnosti v rámci participatívneho rozpočtu Košického samosprávneho kraja (KSK) z dotačného programu ID-participácia 2022 bol podporený projekt pod názvom Obnova prvkov záhradnej architektúry vo výške 25 000 eur.
„Teší nás, že projekt bylinkovej záhrady s prvkami pre imobilných a nevidiacich bol jedným z najúspešnejších v rámci minuloročného participatívneho rozpočtu kraja a vďaka hlasovaniu verejnosti dostal zelenú. Táto záhrada je výnimočná tým, že v nej nepotrebujeme oči, aby sme sa dozvedeli viac o liečivých rastlinách, spoznávať toto prírodné bohatstvo môžeme aj inými zmyslami. Botanická záhrada sa tak otvára aj pre zdravotne znevýhodnených návštevníkov, no dozvedieť sa niečo o vybraných rastlinách čuchom či hmatom môžeme všetci. Návšteva botanickej záhrady tak môže byť opäť novým zážitkom,“ povedal predseda KSK Rastislav Trnka.
„V našej botanickej záhrade sme vybudovali prvú bylinkovú záhradu prispôsobenú imobilným a zrakovo postihnutým návštevníkom vďaka informačným tabuľkám v slovenčine, angličtine a v Braillovom písme, ktoré označujú samostatné záhony. Na veľkých informačných tabuliach boli osadené reliéfy jednotlivých častí záhrady i vybraných rastlín. Pri riešení informačného systému pre zrakovo postihnutých, ale aj pri samotnej výrobe reliéfov a tabuliek v Braillovom písme sa podieľala Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči, za čo im patrí naše veľké poďakovanie,“ vysvetľuje RNDr. Martin Pizňak, PhD., predseda OZ BotaniKE.
Bylinková záhrada má 170 m2, je rozdelená do 14 pravouhlých záhonov. „V každom záhone pestujeme bylinky podľa účelu a ich využitia. Návštevníci tu nájdu záhony s rastlinami, ktoré pomáhajú pri liečení dýchacích ciest, pokožky, tráviacej sústavy, či napríklad rastliny, ktoré môžeme využiť ako repelenty. Výsadba nie je nemenná, sortiment vysadených rastlín je každoročne mierne odlišný. Ako edukačný benefit sa nám zároveň podarilo pripraviť pracovné listy zamerané na liečivé rastliny pre žiakov základných škôl, ktorí navštívia botanickú záhradu,“ informuje riaditeľ Botanickej záhrady Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Pavol Mártonfi.
Významnou súčasťou projektu bola okrem samotnej bylinkovej záhrady aj výstavba novej, 13 metrov dlhej oceľovej pergoly na popínavé rastliny a rekonštrukcia kamenného oporného múrika v dĺžke 60 metrov.
Počas prázdninových mesiacov je botanická záhrada sprístupnená verejnosti denne, vonkajší areál v čase od 9.00 do 18.00 hod., expozície v skleníkoch do 17.00 hod.
Autor/zdroj:
Archív KSK
Zverejnil:
Ing. Peter Kupčík
Vytvorené:
03.07.2023 14:30
Upravené:
17.01.2024 09:00