Noc výskumníkov vo Hvezdárni v Medzeve

Hvezdáreň v Medzeve, pracovisko Kultúrneho centra Údolia Bodvy a Rudohoria v spolupráci s Regionálnym centrom mládeže v Košiciach organizujú v piatok 30.septembra v rámci Európskej noci výskumníkov 2016 samostatný program. Ten sa uskutoční v priestoroch hvezdárne už od 9,00 hodiny a potrvá celý deň.

Veda hrou – keď experiment prekvapí je názov interaktívnej výstavy fyzikálnych a biologických experimentov, ktorá otvára program Noci výskumníkov. Menej známe pozorovateľné zázraky vôkol nás zachytáva výstava fotografií RNDr.Daniely Rapavej - Klenoty svetla (Čarovanie svetlom) Všade vôkol nás je fyzika a v kombinácii s vodou, či mrazom vznikajú prírodné klenoty, z ktorých sa až tají dych.

Od 10.00 hodiny bude možné na nádvorí hvezdárne pozorovať Slnko. Pomocou ďalekohľadu s filtrom uvidíte slnečné škvrny a fakulové polia na jeho fotosfére. V tom istom čase sa začína aj program v planetáriu. Do vedeckej cukrárne vás o 11,00 hodine pozve doc. RNDr. Rudolf Gális, PhD. z Ústavu fyzikálnych vied PF UPJŠ, ktorý porozpráva o gravitačných vlnách. Popoludní pokračuje program v planetárium a o 19,00 hodine si môžete vypočuť Príbeh jednej hvezdárne o histórii a dnešku Hvezdárne v Medzeve. Program ukončia pozorovaním nočnej oblohy.

Podujatie sa koná s podporou Oddelenia didaktiky fyziky Ústavu fyzikálnych vied Prírodovedeckej fakulty UPJŠ.

Autor/zdroj: Katarína Jantošovičová
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 26.09.2016 09:00
Upravené: 01.07.2021 11:27

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001