Na rozvoj zamestnanosti a lokálnej produkcie v Košickom kraji a pohraničí pôjde 4,4 milióna eur
Košický samosprávny kraj získal z cezhraničného programu finančné prostriedky na vznik trhovísk v Buzici a v Moldave nad Bodvou, kde si bude možné kúpiť lokálne produkty.
Košický samosprávny kraj rozhýbe zamestnanosť a lokálnu produkciu v pohraničnom Mikroregióne Krásny Cserehát. Ako člen Európskeho zoskupenia územnej spolupráce (EZÚS) Via Carpatia získal na cezhraničný akčný plán 4,4 milióna eur v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko. Druhým členom zoskupenia je cezhraničný partner, župa Borsod-Abaúj-Zemplén.
Zo získaných finančných prostriedkov bude podporených sedem projektov na oboch stranách hranice. Odštartovať by mali v auguste a potrvajú tri roky. „Košický samosprávny kraj v tomto roku rozbieha viacero projektov, ktoré majú podporiť lokálnych podnikateľov pôsobiacich v poľnohospodárskom sektore. Po Agrokruhoch na našej strednej škole a Memorande s Iniciatívou poľnohospodárov je toto ďalší krok smerom k podpore lokálnej produkcie v poľnohospodárstve. Sme radi, že vďaka získaným finančným prostriedkom sa nám podarí v maďarskom pohraničí vytvoriť 11 nových pracovných miest, čím sa zníži nezamestnanosť a zvýši sa lokálny predaj, “ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. Ako dodal, ďalšie pracovné miesta by mali vďaka projektom vzniknúť nepriamo. Pôjde napríklad o lektorov vo vzdelávacích centrách, či o pracovné miesta súvisiace s prevádzkou nových trhovísk.
Do projektov sa zapojí 15 partnerov – malí a strední podnikatelia, obce a mestá, stredné školy a neziskové organizácie. V regióne medzi mestami Košice a Miškovec vznikne päť nových zariadení na spracovanie poľnohospodárskych výrobkov. V Buzici, v Moldave nad Bodvou, v Encsi, v Gagyvendégi a Hidasnémeti pribudnú trhoviská, kde si bude možné kúpiť lokálne produkty. Z finančného príspevku cezhraničného programu sa zriadi aj vzdelávacie centrum pri Strednej Odbornej škole Moldava nad Bodvou a rozvojové centrum v meste Encs.
V rámci projektu sú naplánované ďalšie doplňujúce aktivity určené na podporu vzdelávania, zamestnanosti a lokálneho predaja. Ide napríklad o vytvorenie vlastnej regionálnej značky, organizácie agro eventov a regionálnej Expo výstavy. „Od regionálnej značky si Košický samosprávny kraj sľubuje rozvojový impulz pre všetkých lokálnych producentov z nášho kraja, keďže zákazníci si budú môcť byť istí, že produkt pochádza naozaj od miestnych farmárov z regiónu,“ dodal Trnka.
Autor/zdroj:
JUDr. Anna Činčárová
Zverejnil:
Ing. Peter Kupčík
Vytvorené:
10.07.2019 13:00
Upravené:
29.01.2020 13:47