Môžete prezradiť sny, ktoré sa vám budú snívať po výstave

Vo Východoslovenskej galérii v Košiciach (VSG) otvorili výstavu nazvanú O strachu, čo príde. Ponúka tvorbu viacerých českých a slovenských autorov. Výstava potrvá potrvá v priestoroch VSG na Hlavnej ulici v Košiciach od 14. marca do 21. mája.

„Výstava je určitým spôsobom voľná, asociatívna, vizuálna esej, ktorá zahŕňa široké rozpätie slovenských konceptualistov 60. rokov, ako boli Peter Bartoš, Stano Filko alebo Rudolf Sikora, až po strednú generáciu českých autorov, ako bol Antonín Střížek. Rovnako je to i generácia autorov 70. rokov, ktorí boli významní performeri, ako napríklad Vladimír Havlík alebo Jiří Kovanda," povedal kurátor výstavy Jakub Král.

Názov výstavy vzišiel z literatúry, ktorá sa zaoberá dobou postkomunizmu. „Zdá sa, že súčasnosť a naše myslenie vo všeobecnosti sú pod vplyvom pádu veľkých ideológií roztrieštené medzi viac menej osobné problémy v praktickej rovine. Boris Buden popísal situáciu postkomunistických krajín po strate veľkých utópií ako presnú diagnózu, v ktorej sa spoločne s koncom industriálnej moderny porúčala aj budúcnosť. Viera v budúcnosť už nie je kolektívnym symptómom, ale stala sa individuálnou projekciou jednotlivca," priblížil Jakub Král.

Netradičným je v rámci výstavy participatívny projekt Vladimíra Havlíka. Vytvoril facebookovú skupinu Zdieľané sny, kde môžu návštevníci výstavy po jej vzhliadnutí napísať sny, ktoré sa im snívali v tú noc.

K výstave vznikol aj zaujímavý grafický sprievodca v papierovej podobe. Je určený na edukatívne programy, čo sa týka návštevníkov vo veku približne od desať až 13 rokov. Jeho autorkou je Juliana Chomová, košická rodáčka a absolventka ateliérov ilustrácie na Vysokej škole umeleckopriemyselnej v Prahe. Návštevníka sprevádza fiktívna postava, ktorá prišla z vesmíru, z iného priestoru a nevie, čo má očakávať od vystavených diel a vôbec nevie, čo je umenie. Mladý návštevník, spoločne s tou postavou vytvára kontexty a pokúša interpretovať tie diela.

Architektom výstavy je absolvent intermediálneho ateliéru Tomáše Vaňka na Akadémii výtvarných umení v Prahe Matej Smrkovský, ktorý priestor výstavnej siene VSG poňal do troch úsekov. Každý z nich je oddelený sololitovými pásmi, ktoré priestor v určitom bode vždy zužujú a nejakým spôsobom choreograficky vedú chôdzu diváka ďalej.
 

Tu si môžete prečítať viac o výstave i sprievodných programoch

Autor/zdroj: TASR/Zuzana Bobriková
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 14.03.2017 18:00
Upravené: 07.07.2021 11:40

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine