Miklušova väznica prejde rozsiahlou renováciou za takmer 2 milióny eur
Na rekonštrukciu poslúžia financie z cezhraničnej výzvy Interreg v programe Inovatívna ochrana a prezentácia kultúrneho dedičstva.
Projekt #4museums otvára nové dvere k histórii Slovenska a Maďarska, prekračuje nielen geografické, ale aj kultúrne hranice. Spolupráca medzi partnermi prináša jedinečnú príležitosť spojiť odborné znalosti a skúsenosti pri ochrane a modernom sprístupňovaní historických pamiatok. Rekonštrukcia je financovaná z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci programu Interreg VI-A Maďarsko-Slovensko, ukončená by mala byť do leta 2027.
Kľúčovou aktivitou je rekonštrukcia Miklušovej väznice v Košiciach, jednej z najvýznamnejších historických budov mesta. Objekt prejde komplexnou obnovou, ktorá zahŕňa rekonštrukciu štruktúry budovy, ale aj modernizáciu interiéru a exteriéru. Súčasne sa vytvorí moderná expozícia, ktorá ponúkne nový pohľad na históriu väzenstva a príbehy spojené so súdnymi rozsudkami mnohých podôb. Celková výška podpory z prostriedkov EÚ predstavuje 1 519 996 eur, k tomu sa prirátava spolufinancovania zo štátneho rozpočtu i rozpočtu Košického samosprávneho kraja.
V projekte spojili sily Východoslovenské múzeum v Košiciach, Gemersko-malohontské múzeum, obec Iža a mesto Vásárosnamény. Spoločne sa zameriavajú na ochranu a modernú interpretáciu kultúrneho dedičstva. K spolupráci sa pripojili aj Univerzita Pavla Jozefa Šafárika a Škola umeleckého priemyslu, ktorí prinesú nové perspektívy v oblasti edukácie a popularizácie kultúrneho dedičstva. Za Košický kraj ide teda o renováciu Miklušovej väznice.
„Sme veľmi radi, že po 2-ročnom úsilí pri projektovej iniciatíve sa nášmu krajskému múzeu podarilo uzavrieť prípravnú fázu. Jedna z najzachovalejších gotických budov v Košiciach, plná úchvatných príbehov a historických míľnikov, konečne získa nový „šat“, ktorý v modernom 21. storočí pretrvá roky pre ďalšie generácie návštevníkov, laickej i odbornej verejnosti. Toto miesto vnímame ako celoeurópsky unikát nielen v kontexte budovy, ale aj charaktere jej poslania,“ uviedol Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja, ktorý je zriaďovateľom múzea.
Ako uviedol riaditeľ Východoslovenského múzea Dominik Béreš, „už pri samotnom kreovaní novej pútavej expozície bolo náročné vypracovať koncept, v ktorom architekti vycítia šancu na sebarealizáciu, na experiment ale aj na konvenciu. To všetko pri zachovaní pôvodnej atmosféry väznice, autentickosti tajomných priestorov, ale aj s výraznou mierou využitia novodobých technológií, atraktívnou prezentáciou príbehu a fokusovania najmä na históriu väzenstva a súdnictva v 16. až 19. storočí. Chceme oživiť takpovediac „pracovisko“ mestského kata a veríme, že na konci projektu bude nová expozícia ašpirovať na mnohé múzejné či architektonické ocenenia“.
Vzájomná výmena know-how umožní prepojiť tradičné múzejníctvo s digitálnou érou, vďaka čomu sa historické dedičstvo dostane bližšie k ľuďom – či už prostredníctvom interaktívnych expozícií, digitalizovaných zbierok alebo virtuálnej reality. Okrem toho sa projekt zameriava na vzdelávacie aktivity, odborné workshopy, ktoré podporia výmenu skúseností a prehĺbia cezhraničné vzťahy v oblasti kultúry a histórie.
Cezhraničná spolupráca posilňuje kultúrne väzby medzi oboma krajinami a prináša nový impulz pre rozvoj múzejných inštitúcií. Historické príbehy tak dostanú nový hlas – dynamický, moderný a dostupný pre všetkých.
Projekt #4museums, spolufinancovaný Európskou úniou, je príkladom úspešnej cezhraničnej spolupráce, ktorá vytvára trvalé hodnoty pre Slovensko aj Maďarsko.
Autor/zdroj:
Archív KSK
Zverejnil:
Mgr. Andrea Štefanová
Vytvorené:
14.04.2025 12:00
Upravené:
14.04.2025 16:01