Literárna spoločnosť Pravé orechové oživila históriu Kluknavy
Novú knihu starobylých príbehov o obci a jej okolí predstavia v nedeľu 3. decembra o 15.00 hod. v barokovom Čákiovskom kaštieli v Kluknave.
Všetkým milovníkom regionálnych dejín a príbehov napísaných na základe tradovaných i skutočných historických udalostí je určená kniha Kluknavské poviedky a historické pohľady. Kniha vyšla vo vydavateľstve Vienala a prezentuje Kluknavu prostredníctvom dvadsiatich poviedok z rôznych dejinných období. Každá vykresľuje osudy ľudí, ktorí síce nikdy netvorili dejiny, ale dôsledky všetkých historických zmien sa ich bezprostredne dotýkali. Autormi sú spisovatelia z Literárnej spoločnosti Pravé orechové – Slavomír Szabó, Zuzana Kratyinová, Silvia Bolčová a Jiří Zaťovič. Okrem poviedok sa v knihe nachádza i tridsať kapitol o miestnej histórii a etnografii, ktoré sú doplnené historickými fotografiami.
„Staré povesti sa prestali tradovať od čias masívneho rozšírenia televízie. Zvyčajne si ich pamätajú len tí, ktorí svoju mladosť nestrávili pred rozžiarenou obrazovkou. Spomienky na to, ako to bolo naozaj počas II. svetovej vojny, alebo v ťažkých päťdesiatych rokoch, ostávajú tiež prevažne len v pamäti ľudí najstaršej generácie. Ak s touto generáciou odídu aj staré príbehy, stratíme kus vlastnej histórie a identity. Z týchto dôvodov som prijal ponuku spisovateľov, aby navštevovali najstarších Kluknavčanov, pýtali sa ich, načúvali im a všetko spracovali do poviedok, ktoré nastavia zrkadlo dejinám i súčasnosti obce," povedal starosta Kluknavy Ing. Štefan Kováč.
Kluknavské poviedky a historické pohľady zahŕňajú príbehy o dejinných zlomoch, ako bola napríklad záchrana obce pred vypálením na konci II. svetovej vojny, ale približujú tiež rôzne povery a magické rituály, ktoré sa v minulosti praktizovali na slovenskom vidieku. Časovo najstarší príbeh je z roku 1527, keď prebiehali boje medzi kráľmi Jánom Zápoľským a Ferdinandom I. Miestne osobitý význam má aj príbeh z roku 1632, ktorý sa viaže k vzniku známeho pútneho miesta pri kostolíku a prameni Svätej Anny. Najmladší príbeh je z päťdesiatych rokov 20. storočia, keď rodiny pre vznik roľníckeho družstva prichádzali o svoje pozemky a manželky niekdajších gazdov museli začať pracovať ako robotníčky v lesoch.
„Najstarších obyvateľov a rodákov z Kluknavy sme navštevovali dva roky. Z ich rozprávaní sme vybrali dvadsať najzaujímavejších. Mnohé detaily sme museli konzultovať s historikmi a etnografmi. Beletria dokáže na konkrétnych príkladoch poukázať na spôsob myslenia, hierarchiu hodnôt, či odraz dejinotvorných zlomov vo vnútornom svete ľudí, ktorí tu žili pred nami. Dobrý príbeh vie čitateľa zaujať bez ohľadu na to, či sa odohral v Kluknave alebo trebárs v Londýne. Kniha teda nie je určená len Kluknavčanom, ale všetkým, ktorí sa okrem čítania poviedok radi dozvedia niečo nové, tentoraz z oblasti dolného Spiša," uviedol predseda Literárnej spoločnosti Pravé orechové Slavomír Szabó.
Literárna spoločnosť Pravé orechové je občianske združenie spisovateľov z Košíc. Autori tvoria beletriu na základe pamäte ľudu a archívnych materiálov. Spoločnosť vznikla v roku 2001.
Kluknava je obec v okrese Gelnica, obklopená pohorím Čierna hora. Od začiatku 14. storočia patrila k panstvu Richnavského hradu. K jej súčasnému historickému potenciálu patrí renovovaný kaštieľ zo 16. storočia, historické objekty kovospracujúcej Štefanskej huty z 19. storočia, či známy krytý drevený most - jediný svojho druhu na Slovensku. Z historických osobností v obci pôsobili napríklad kardinál Imrich Čáki a arciknieža Friedrich Habsburský, ktorý bol strýkom cisára Františka Jozefa a bratom španielskej kráľovnej Márie Kristíny. Stále väčšiu popularitu si získava náučný chodník vedúci ku skalnému nápisu, ktorý vykazuje prvky starogermánskeho runového písma a historik doc. PhDr. Ivan Chalupecký ho predbežne datoval do 1. storočia nášho letopočtu. Kluknava sa nachádza na tematických turistických trasách - Gotickej ceste a Železnej ceste. Z obce vedie turistická značka na vrchol Roháčky (1 028 m.n.m.), odkiaľ je jeden z najkrajších výhľadov na Slovensku.
Autor/zdroj:
Archív KSK
Zverejnil:
Ing. Peter Kupčík
Vytvorené:
29.11.2017 11:50
Upravené:
14.02.2018 08:19