Košická župa zainvestuje do turizmu 2 milióny eur: Výsledky grantovej výzvy dotačného programu Terra Incognita pre rok 2025
Košický samosprávny kraj podporí v roku 2025 rozvoj turistickej infraštruktúry prostredníctvom grantového programu Terra Incognita alokáciou vo výške takmer 1,98 milióna eur.
Po výzvach na podporu regionálnych a medzinárodných podujatí či audiovizuálnych projektov Košický samosprávny kraj uzavrel pre rok 2025 už aj svoju dotačne najväčšiu výzvu vyhlasovanú v rámci grantového programu Terra Incognita. Do ponuky cestovného ruchu v Košickom kraji postupne pribudnú projekty turistickej infraštruktúry v celkovej hodnote 1 977 000 EUR. O podporu sa uchádzali v rámci 4 nasledovných opatrení: Ekoturizmus, Veľké rozvojové projekty, Zvýšenie turistickej atraktivity kostolov európskeho dedičstva a hradov a posledným opatrením sú Nové zážitky k ubytovacím zariadeniam. Aj tohtoročná výzva programu Terra Incognita ukázala, že v Košickom kraji je množstvo talentovaných ľudí s odvážnymi a kreatívnymi nápadmi, ktoré dokážu obohatiť jeho kultúrnu a turistickú ponuku.
„Do tohtoročnej grantovej výzvy INFRAŠTRUKTÚRA 2025 sa zapojilo 78 inovatívnych projektov, z ktorých odborní hodnotitelia vybrali 28 najlepších. Tie nielenže spĺňajú stanovené kritériá, ale zároveň významne obohatia turistické regióny Košického kraja o nové, vysoko kvalitné a udržateľné atraktivity. Teší ma, že sumou 1,98 milióna eur môžeme podporiť projekty, ktoré oslovia všetky generácie a ponúknu príležitosti na oddych, dobrodružstvo i duchovné zážitky v krásnych zákutiach nášho kraja. Tak, ako sa to v minulom období úspešne podarilo napríklad pri projektoch ziplinovej dráhy v Gombaseku, pri vodnom vleku na Vinianskom jazere či návrate výletnej lode na Zemplínsku šíravu,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Ekoturistické projekty podporíme vo všetkých regiónoch kraja celkovou sumou 550 000 EUR.
Projekty ekoturizmu, postavené na autentických hodnotách daného územia a využívajúce okolitý prírodný alebo kultúrno-historický potenciál, turisticky obohatia Košický kraj vo všetkých jeho štyroch historických regiónoch. V Slovenskom raji vznikne unikátny Vstupný portál do rokliny Suchá Belá - vstupná brána slúžiaca ako jasný nástupný bod, ktorá pritiahne pozornosť návštevníkov a zabráni ich zablúdeniu. Obsahovať bude digitálnu tabuľu s uvedením počtu turistov a signalizáciou preplnenia rokliny. V neposlednom rade portál zabezpečí vizuálne pôsobivý vstup do jednej z najnavštevovanejších roklín Raja. Historický význam má aj projekt Návrat Majstra Pavla z Levoče na Kláštorisko, zahŕňajúci rekonštrukciu ruiny tamojšej kaplnky a návrat historických sôch.
Zvýšenie kvality služieb a atraktivity južnej časti Slovenského raja prinesie modernizácia Autocampingu Dedinky. Ďalším zaujímavým projektom je Kaplnka s funkciou turistickej útulne v katastri obce Poráč, ktorá prepojí svoju duchovnú funkciu s jej praktickým využitím pre pútnikov a turistov. Milovníci koní sa môžu tešiť na Cechovské hucule, projekt zameraný na budovanie jazdeckého centra s tradičnými huculskými koňmi v Gelnici.
Na Zemplíne pribudne vďaka projektu "Continuum" nový „landmark“ pri vyhliadkovej veži na cyklotrase v regióne Tokaj. Jedinečný bod poteší cyklistov a návštevníkov Malej Tŕne. Vo Vysokej nad Uhom vznikne v okolí tzv. Ružencového domu Záhrada pútnika – rozárium s priestorom na meditáciu a oddych v príjemnom prírodnom prostredí. Turistov a milovníkov histórie zaujme projekt Po stopách vihorlatskej úzkokoľajky, ponúkajúci turisticko-náučný chodník spájajúci šport, rekreáciu a históriu Vihorlatských lesov so zážitkovými a edukatívnymi aktivitami v obci Remetské Hámre. Stanové mestečko Klokočov vytvorí pri historickom pútnickom mieste novú kempingovú zónu s ohniskami, altánkom a sociálnym zázemím. Autentické hodnoty vidieka priblíži projekt Zážitky z vidieka, v rámci ktorého vznikne možnosť ubytovania v drevenom domčeku vo vidieckom prostredí obce Ruskovce.
Mesto Moldava nad Bodvou sa do výzvy zapojilo projektom Strážcovia mokradí v kruhu času, v rámci ktorého bude v areáli Budulovských rybníkov vybudovaná jurta s celoročnou prevádzkou, výstavou o mokradiach, športovou lukostreľbou a sociálnym zázemím, čím sa podporí environmentálne povedomie návštevníkov. Ďalším zaujímavým projektom je Lesná kaviareň – U lesných víl, poskytujúca príjemný oddych s environmentálnym povedomím na turistickom chodníku Dúbrava v mestskej časti Košice - Šaca. Športových nadšencov zase poteší rozšírenie vodného lyžiarskeho vleku Wake Park TRIXEN na známom sídlisku Nad jazerom v Košiciach. Návštevníci sa tu môžu tešiť na nové prekážkové trate, kurzy s inštruktormi, požičovňu vybavenia, aj pravidelné súťaže a exhibície.
Úspešné projektové zámery na Above uzatvára zážitok Hammer Lake Camp, ktorý ponúkne kempingové zázemie s miestami pre karavany, rybolovom a ekoturistickými aktivitami, ktoré prispejú k rozvoju cestovného ruchu v Medzeve. Vybudovanie technického zázemia pri Tuneli v Slavošovciach na Gemeri zlepší podmienky pre turistov vďaka napojeniu na cyklochodník z Ochtinej a možnosti prespania v drevenom domčeku. Cieľom je zvýšiť atraktivitu regiónu a rozšíriť služby v oblasti turizmu, vrátane oddychovej zóny s občerstvením a sociálnym zázemím.
Veľké rozvojové projekty si tento rok rozdelia 1,2 mil EUR
Krajská podpora veľkých rozvojových projektov je určená na realizáciu významných investičných zámerov zacielených na vznik silnej turistickej atrakcie, ktorá vytvorí motiváciu navštíviť územie Košického kraja a ponúkne úplne nový návštevnícky zážitok v prepojení s ďalšou, už existujúcou, turistickou ponukou v lokalite. V roku 2025 sa jedným z takýchto podporených projektov stalo aj Multifunkčné centrum Vodojem v Spišskej Novej Vsi, ktoré sa zameria na obnovu historickej vodárenskej veže a jej premenu na moderný priestor pre kultúrne a spoločenské podujatia. Ďalší výnimočný projekt - Cesta vďačnosti MEA GRATI Ladmovce, prepojí vinárstvo s prírodnými a duchovnými hodnotami, čím ponúkne návštevníkom jedinečný zážitok spojený s relaxom a tradíciami regiónu Tokaj.
Podpora smeruje aj na rodinné aktivity – nové detské ihrisko Veľrybia zátoka na Zemplínskej šírave, časť Hôrka, bude moderným priestorom s edukačným charakterom, ktorý spojí zábavu s poznávaním. Milovníkov turistiky a cyklistiky poteší projekt Nový pohľad na Krásnu Hôrku, v rámci ktorého vznikne nový fotopoint a cyklotrasa vedúca k tomuto ikonickému hradu.
Inovácie v oblasti ubytovania prinesie projekt Moderný svet s kapsulovým bývaním, ktorý do rekreačného areálu Aqua Maria v obci Veľaty prinesie smart kapsulové domy ponúkajúce netradičné, no komfortné ubytovanie. Nezabudlo sa ani na históriu a kultúrne dedičstvo – projekt Kolesovňa na šachte Krížová v Gelnici sa zameria na obnovu historického banského diela Krížová štôlňa, ktoré bude bezpečne sprístupnené verejnosti na kultúrno-vzdelávacie účely.
Novinkou roka 2025 je podpora hradov, ktoré, spolu s gemerskými kostolmi európskeho dedičstva, získajú finančnú injekciu vo výške 55 000 EUR.
Prvú lastovičku pre milovníkov hradnej histórie predstavuje v tejto kategórii grantu projekt Vyhliadka z veže hradu Sokoľ, vďaka ktorému prebehne obnova hradu a jeho veža bude po prvýkrát sprístupnená verejnosti, čím poskytne jedinečný panoramatický výhľad na okolie. Najmladší návštevníci sa zase môžu tešiť na Cestu Lacka Bebeka na Vodnom hrade v Štítniku, obohacujúcu historický priestor o interaktívne a edukatívne prvky. Deti sa tu hravou formou dozvedia viac o dejinách a legendách tohto zaujímavého miesta. Zlepšenie prístupu k sakrálnym pamiatkam prinesie iniciatíva Sprístupnenie kostolov Európskeho dedičstva, zabezpečujúca pravidelné otváracie hodiny a lepšiu dostupnosť historických umeleckých skvostov na Gemeri. A posledným z podporených projektov v tomto opatrení je Cesta stredovekom, ktorej cieľom bude prostredníctvom virtuálnej prehliadky udržať, prípadne zvýšiť návštevnosť v Štítniku počas obdobia, v ktorom bude kvôli rekonštrukčným prácam interiér nášho významného kostola pre verejnosť neprístupný.
Opatrenie Nové zážitky k ubytovacím zariadeniam prinesie do kraja unikátne projekty v hodnote 172 000 EUR
Cieľom tejto kapitoly podpory je vytvorenie produktov a služieb cestovného ruchu, ktoré predstavujú rozšírenie aktuálnej ponuky funkčných ubytovacích zariadení v Košickom kraji s účelom vzniku nových – či už tradičných alebo zážitkových – ubytovacích možností. Jedným z najzaujímavejších projektov je Noc na vodách Zemplínskej šíravy, ktorý prinesie unikátne ubytovanie priamo na vodnej hladine. Kombinácia moderného dizajnu, ekologického prístupu a vysokého komfortu zatraktívni ponuku v oblasti a podporí miestnu ekonomiku. V Gelnici vznikne TurzoVIA, športovo-rekreačný areál v blízkosti penziónu Turzov, ktorý rozšíri možnosti aktívneho oddychu a priláka návštevníkov všetkých vekových kategórií. Podpora smeruje aj do oblasti wellness turizmu. Projekt Relax na Tokaji doplní ponuku existujúceho ubytovacieho zariadenia vo Veľkej Tŕni o wellness služby, čím sa predĺži priemerná dĺžka pobytov v regióne a zároveň vzniknú nové pracovné miesta.
Rozvoj udržateľného cestovného ruchu v Košickom kraji, ktorý rešpektuje prírodné a kultúrne dedičstvo regiónu, zostáva dlhodobým a kľúčovým cieľom dotačného programu Terra Incognita. “Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus, ako implementačný orgán výzvy, sa dlhodobo angažuje v podpore projektov, ktoré prispievajú k obohateniu turistickej ponuky a vytváraniu hodnotných zážitkov pre návštevníkov. Tento rok pozitívne vnímam nárast záujmu o opatrenie Ekoturizmus, do ktorého bolo prihlásených až 40 projektov. Tento trend, spolu so stále sa zvyšujúcou kvalitou predložených projektov, jasne naznačuje posun k lepším a hodnotnejším cieľom žiadateľov. S veľkým očakávaním prinášame aj novinku týkajúcu sa podpory hradov, ktorá bude prínosom nielen pre turistov, ale aj pre miestne komunity. Verím, že spolu s organizáciou vyše 50-tich regionálnych a medzinárodných podujatí, ktoré budú v roku 2025 realizované pod záštitou dotačného programu Terra Incognita, opäť výrazne prispejeme k trvalému a udržateľnému rozvoju regionálneho cestovného ruchu,“ uviedla výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus, Lenka Vargová Jurková.
Medzinárodné a zážitkové podujatia budú v tomto roku podporené sumou 343 000 EUR
Košický samosprávny kraj aj v roku 2025 zotrvá v rastúcom trende podpory podujatí rôzneho zamerania. Suma 343 000 EUR bude prerozdelená medzi 14 medzinárodných a 37 jedinečných zážitkových/top podujatí. Zoznam všetkých podporených podujatí je zverejnený na stránke www.terraincognita.sk.
Výsledky súťaže úspešných projektov Zážitok roka 2024
Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus zároveň v uplynulom roku hľadala medzi zrealizovanými projektmi, ktoré vznikli v Košickom kraji od roku 2016 s podporou programu Terra Incognita, tie najlepšie, najinšpiratívnejšie a najzaujímavejšie. Výsledky súťaže Zážitok roka 2024 už boli zverejnené a víťazi v jednotlivých kategóriách si odnesú aj zaslúžené ocenenia.
V kategórii „Zážitok roka v oblasti ekoturizmu“ zvíťazil Trailpark Žehra, ktorý obohatil Košický kraj o adrenalínové cyklotrasy neďaleko kamenného mestečka Dreveník a Spišského hradu. Tento projekt ponúka točivé a skokové prvky, ktoré už dnes priťahujú množstvo nadšených bikerov. V kategórii „Veľký rozvojový projekt roka“ získal prvenstvo projekt Drezinový ovál v areáli Detskej železnice v Košiciach. Tento projekt kombinuje návrat k histórii s atraktívnou dopravnou funkcionalitou, čo ho robí ideálnym miestom pre návštevníkov všetkých vekových kategórií. Pre šikovných a odvážnych realizátorov projektov, ktorí nebojácne posúvajú hranice možného v odvetví cestovného ruchu v Košickom kraji, je určené aj Ocenenie Terra Incognita za líderstvo v cestovnom ruchu. Tento rok získal ocenenie Ivan Fedor, realizátor projektu Tokajské domčeky v korunách stromov v Malej Bare, ktorý posunul možnosti ubytovania na Tokaji na novú, a doslovne, vyššiu úroveň.
„Sme radi, že môžeme každý rok podporovať projekty, ktoré prinášajú do nášho kraja inakosť, originalitu a jedinečnosť. Tieto projekty posúvajú cestovný ruch v Košickom kraji vždy o pár krokov vpred a mnohé z nich nás radia do spoločnosti lídrov rozvoja v tomto odvetví“, doplnil predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
V rámci verejného hlasovania – Zážitok roka 2024 zvíťazil projekt „Loďkou naprieč Ružínom“, ktorý získal najviac hlasov od širokej verejnosti a stal sa tak najobľúbenejším zážitkom roka 2024.
Autor/zdroj:
Archív KSK
Zverejnil:
Mgr. Andrea Štefanová
Vytvorené:
14.02.2025 13:00
Upravené:
14.02.2025 13:19