Koníky a furmani v slovenských Karlových Varoch
Milovníci koní, ale aj furmanstva, dnes už takmer zabudnutého remesla, by nemali chýbať na Furmanských pretekoch, zaradených do Top podujatí Terra Incognita. Uskutočnia sa v nedeľu 20. augusta v lesoparku Sobraneckých kúpeľov.
Furmani sa stretnú, aby dokázali silu, šikovnosť i krásu svojich koní. Budú súťažiť v troch disciplínach furmanský slalom, práca s drevom a silová súťaž. „Určite sa oplatí vidieť zblízka krásne kone, ktoré utiahnu ťažké drevá v slalome i súťaž, v ktorej musia koníky utiahnuť čo najťažšie závažie. Diváci svojimi hlasmi zas rozhodnú o najkrajšom páre koní,“ láka na podujatie Lenka Vargová Jurková, výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus.
Nielen kone budú súťažiť
Veľkým lákadlom pre divákov bude okrem zaujímavej súťaže furmanských koní aj kuchárska súťaž. Furmanský guľáš bude dráždiť čuchové i chuťové orgány návštevníkov už od rána a súboj kuchárov bude medzinárodný. Nebude na život a smrť, ale o najlepšiu špecialitu z Ukrajiny, Poľska a Maďarska.
Na Zemplíne dobre, na Zemplíne fajne...
Že to platí už oddávna, presvedčia divákov folklórne súbory Viničiar, Sobrančanky, Bežovčanky a Koňušane, ktoré prinesú temperamentný zemplínsky folklór a dobrú náladu. A takúto náladu svojím vystúpením len potvrdia Kandráčovci, ale aj Freedeggs, mladá slovenská kapela zo Sobraniec, hrajúca melodický pop-punk.
Pre všetky vekové kategórie sú pripravené tvorivé worshopy v keramickej dielničke či kováčskej vyhni alebo výučba plieskania bičom. Malí sobraneckí výtvarníci, aj ich starší kolegovia, pripravili výstavu svojich prác priamo v lesoparku a lesníci aj napriek školským prázdninám, čakajú na deti s lesnou pedagogikou. Deťom však nehrozí žiadne skúšanie, len spoznávanie prírody, života lesa a objavovanie prírodných zákonitostí zábavnou formou prostredníctvom hier a zážitkov. Príjemne návštevníkov podujatia potešia aj zľavnené turistické ponuky, ktoré platia počas tohto augustového víkendu.
„Slovenské Karlove Vary“
Takto v čase prvej Československej republiky volali Sobranecké kúpele. Už v roku 1336 sú v kronike spomínané ako štyri “Slané liečivé studne”. Voda z prameňov je vysoko mineralizovaná so zvýšeným obsahom sírovodíka. Pomáha pri reumatických, cievnych, kožných a nervových ochoreniach, lieči chronické zápaly horných dýchacích ciest, žlčníkové, žalúdočné a črevné ochorenia. Od roku 2004 areál kúpeľov chátral a lesopark bol značne zanedbaný. Lesníci sa rozhodli dať parku nový zmysel - vybudovali tu lesnícky náučný chodník.
Autor/zdroj:
Košice Región Turizmus
Zverejnil:
Ing. Peter Kupčík
Vytvorené:
15.08.2017 08:30
Upravené:
13.02.2018 12:35