Koncert aj stretnutie so známou etnologičkou, to sú sviatky Veľkej noci v kraji
Krajské kultúrne zaradenia pripravili pre východniarov takmer 50 podujatí a aktivít.
Po dvoch rokoch prísnych protipandemických opatrení si budú môcť východniari užiť Veľkú noc o čosi veselšie. A hlavne bez výraznejších obmedzení. Kultúrne organizácie, ktorých je zriaďovateľom Košický samosprávny kraj, pripravili pre svojich návštevníkov takmer 50 zaujímavých aktivít a podujatí.
„So začiatkom jari prichádza aj nová nádej a myslím si, že aj napriek všetkému, čomu musíme v posledných rokoch aj týždňoch čeliť, je pripomenutie si našich zvykov a tradícií dôležitou súčasťou nášho života. Veľkonočné zvyky Gemera, Spiša, Abova aj Zemplína nám už tradične pripomenú aj kultúrne organizácie Košického samosprávneho kraja. Teším sa, že atmosféru sviatkov si východniari budú môcť naplno vychutnať konečne aj mimo svojich obývačiek. Každého srdečne pozývam prísť sa pozrieť, ako vyzerá Veľká Noc v Košickom kraji,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Medzi výber tohtoročných sviatkov patrí koncert organizovaný Múzeom Spiša v Spišskej Novej Vsi. Na veľkonočný pondelok sa v letohrádku Dardanely rozozvučia melódie Dvořáka, Rossiniho aj Händela. Zvyky a tradície sviatkov Veľkej noci priblíži známa slovenská etnologička Katarína Nádaská, ktorá bude 7. apríla hosťom cyklu 1+1 organizovaným Verejnou knižnicou Jána Bocatia v Košiciach.
Pre šikovné ruky budú v každom regióne kraja pripravené tvorivé dielne a chýbať nebudú ani tradičné výstavy kraslíc. Najznámejšiu z nich, Trebišovské pisanki, nájdete v Múzeu a Kultúrnom centre južného Zemplína v Trebišove do 29. mája. Vystavených je viac ako 700 kraslíc od 40 vystavovateľov. Časť výstavy bude umiestená aj vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach, v Dome remesiel. Veľkonočnú výstavu zbierky kraslíc pripravili aj na Spiši, a to v Národopisnom múzeu v Smižanoch. Do 20. mája tam predstavia techniky ich zdobenia, ale aj život našich predkov, zvyky a obyčaje jarného a letného obdobia. Zaujímavá tvorivá dielňa čaká na mladších obyvateľov kraja v priestoroch Kultúrneho centra Medzibodrožia a Použia v Kráľovskom Chlmci, ako aj v Zemplínskej knižnici v Trebišove, Zemplínskej knižnici Gorazda Zvonického v Michalovciach i v Gemerskej knižnici Pavla Dobšinského v Rožňave. Ak si niekto láme hlavu nad prípravou sviatočného jedla, poradí Zemplínske kultúrne centrum a hvezdáreň, ktoré natočí online recept Tradícia na tanieri - Veľkonočná hrudka. Tradičné remeslá ožili ešte začiatkom apríla aj na Gemeri pod hlavičkou Gemerského osvetového strediska, kde sa konal Rodinný deň zameraný na výrobu košíkov, výrobu keramiky či pletenie korbáčov.
Viac aktivít a podujatí nájdu návštevníci na webových stránkach a sociálnych sieťach kultúrnych organizácií.
Autor/zdroj:
JUDr. Anna Terezková
Zverejnil:
Ing. Peter Kupčík
Vytvorené:
07.04.2022 10:55
Upravené:
24.01.2023 13:33