Inovačné centrum Košické kraja má za sebou rok úspešného fungovania
Spoločná vízia všetkých zakladajúcich členov, aby inovácie v Košickom kraji mali dôstojné miesto na rast a rozvoj, je už jeden rok skutočnosťou. Pomáha študentom, podnikateľom aj všetkým, ktorí majú zaujímavé nápady na inovácie.
Podnikateľská záchranka, inovačný festival INNOVEAST – UNDERDOG, akceleračný program s názvom Founders Challenge sú len zlomkom aktivít, ktoré zrealizovalo Inovačné centrum Košického kraja (ICKK) za prvý rok svojho fungovania. Župa ho spolu s partnermi založila s víziou prepájať zaujímavé nápady s inováciami tak, aby sa šikovní ľudia z rôznych odvetní mohli realizovať doma a nevyhľadávali pracovné príležitosti za hranicami župy alebo krajiny. Doposiaľ boli inovácie v kraji nedostatočne koordinované, bez jasnej vízie a cieľov. Založenie ICKK bolo preto zásadné z hľadiska ďalšieho rozvoja kraja aj celého východného Slovenska.
„Jeden z najväčších projektov v kraji je realitou a zapisujeme si prvý rok úspešného fungovania. Na krajské inovačné centrum sa môžu obrátiť študenti, ktorým pomáha orientovať sa v inováciách a pripravuje pre nich start upy. Aj týmto spôsobom chceme tým neskôr narodeným ukázať dôvody, prečo sa oplatí žiť a tvoriť v našom kraji. Pomocnú ruku vystiera aj podnikateľom, s ktorými sa snaží rozhýbať ekonomiku. Skvelým projektom je tzv. podnikateľská záchranka, na ktorú sa môžu obrátiť malí a strední podnikatelia. Profesionálny mentoring je zameraný na prekonávanie prekážok, ktoré so sebou podnikanie prináša. Všetky aktivity majú jasný cieľ – vytvoriť šikovným východniarom také podmienky pre rozvoj, aby svoj potenciál rozvíjali v mieste, odkiaľ pochádzajú, informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Inovačné centrum Košického kraja je hlavnou aktivitou Regionálnej inovačnej stratégie Košického kraja, ktorú odobrili i poslanci krajského zastupiteľstva. Partneri združení v inovačnom centre okrem toho založili aj prvý klaster, a to Košický klaster nového priemyslu – Cassovia New Industry Cluster (CNIC). Okrem samospráv a akademického sektora sa doň pridal aj Cassovia Discovery Park, Slovenská akadémia vied a Univerzitná nemocnica L. Pasteura.
„Veľkou ambíciou inovačného centra je, aby sme získali finančné prostriedky na rekonštrukciu priestorov na Strojárenskej ulici v Košiciach, kde bude mať inovačné centrum svoje moderné sídlo. V budove, ktorú chceme zrekonštruovať, budeme poskytovať podnikateľské priestory pre startupy, výskumné organizácie, ale aj investičné spoločnosti na jednom mieste, týmto krokom vznikne takzvané Regionálne centrum podnikania a inovácií. Okrem toho chceme výrazne zmeniť neformálne vzdelávanie v oblasti podnikateľských zručností, ktoré bude do budúcna prinášať do ekosystému potrebné talenty, ktoré sú pre rozvoj inovácií nevyhnutné, povedal Peter Breyl generálny riaditeľ ICKK.
Inovačné centrum v Košickom kraji doposiaľ chýbalo, po svojom vzniku prepojilo jednotlivých inovačných aktérov a vytvára podmienky na zvyšovanie inovačného potenciálu. Aktuálne vytvára kľúčové partnerstvá s Európskymi investičnými skupinami, ktoré do regiónu prinesú kapitál pre rast a rozvoj inovatívnych spoločností. Od začiatku roka vznikne prvých 25 co-workingových miest, ktoré budú môcť využívať celú škálu služieb od pravidelných podujatí, konferencií, meetupov až po vzdelávacie programy.
Autor/zdroj:
Archív KSK
Zverejnil:
Ing. Peter Kupčík
Vytvorené:
02.11.2022 13:00
Upravené:
30.01.2023 08:12